Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. MOGIŁY STRACONYCH NA BRÓDNIE!

05-05-2015, 19:01
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.99 zł     
Użytkownik Barbados1
numer aukcji: 5298781104
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 11   
Koniec: 05-05-2015 18:00:00

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 2002
Okładka: miękka
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.20 [kg]
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

MOGIŁY STRACONYCH NA BRÓDNIE. PRZYWRACANI PAMIĘCI,

wyd. Społeczny Komitet Budowy na Cmentarzu Bródnowskim Pomnika Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944–1956,

Warszawa 2002, format A-4, oprawa broszurowa, ss. 12 + fotografie + plany

Stan bardzo dobry!

SZCZEGÓŁY – patrz załączone skany!

Unikalny folder towarzyszący uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika straconych i zamęczonych żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1944–1956 na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim.

„W sobotę [21 czerwca 2002 r.] na cmentarzu bródnowskim w Warszawie odsłonięto pomnik więźniów politycznych straconych w latach 1[zasłonięte]944-19. Na obelisku napisano: Tu i w wielu miejscach na tym cmentarzu spoczywają skrycie pogrzebani żołnierze poziemnych organizacji, walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej, rozstrzelani i zamęczeni.

Pomnik stanął przy samym murze bródnowskiego cmentarza. W miejscu gdzie potajemnie chowane były ofiary prześladowań. Halina Bazylewska sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika powiedziała, że udało się go postawić po wielu latach starań. Dopiero w 1989 roku zostały zabrane stąd dwie toalety, które stały tu pół wieku – powiedziała Halina Bazylewska.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik podkreślił, że pomnik stanął w miejscu gdzie udało się odnaleźć mogiłę, ale - jak zaznaczył Przewoźnik – takich mogił trudnych już do odnalezienia, jest na cmentarzu bródnowskim wiele.

Na Cmentarzu Bródnowskim od 1944 roku funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego dokonywali potajemnych pochówków zamordowanych żołnierzy głównie z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość» i innych struktur Polskiego Państwa Podziemnego oraz żołnierzy regularnych oddziałów Wojska Polskiego”.