Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

2 RP Zdjęcie grupowe - Policja Woj. Śląskiego OPIS

27-01-2012, 7:59
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 22.50 zł     
Użytkownik 1Borys11
numer aukcji: 2061187090
Miejscowość Katowice
Licytowało: 4    Wyświetleń: 123   
Koniec: 30-01-2012 18:21:28
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Oryginał w 100% !

RZADKOŚĆ i RARYTAS

 

Wym. 138 x 89 mm

KILKA SŁÓW O POLICJI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO



15 lipca 1920 r. Województwo Śląskie, jako jedyne w międzywojennej Polsce otrzymało autonomię, którą gwarantowała mu Ustawa Konstytucyjna wydana przez Sejm Ustawodawczy. Ustawa Konstytucyjna stanowiła zarazem Statut Organizacyjny Województwa Śląskiego.

W Katowicach zwołano Sejm Śląski, który obradował po raz pierwszy w roku 1922. Do jego kompetencji należało ustawodawstwo we wszystkich sprawach dotyczących Województwa Śląskiego z wyłączeniem spraw wojskowych, zagranicznych, sądownictwa i polityki celnej. Organem wykonawczym Sejmu Śląskiego była Śląska Rada Wojewódzka na czele której stał Wojewoda. Wojewoda był powoływany przez Sejm Śląski i podlegały mu sprawy wynikające z autonomii Śląska takie jak: administracja, finanse oraz szkolnictwo.

Podwaliny dla przyszłej Policji Województwa Śląskiego zostały wypracowane już w 1921 r. przez płk Stanisława Młodnickiego, natomiast rozwiązania prawne były wzorowane na Ustawie z 24 lipca 1919 r. o organizacji Policji Państwowej. Jeśli chodzi o źródła prawa na których się opierała organizacja Śląskiej Policji był to artykuł 4 ustawy autonomicznej z 15.07.1920 r. Następnie Wojewoda Śląski wydał Rozporządzenie z 17.06.1922 r. o organizacji Policji Województwa Śląskiego. Rozporządzenie to zostało później częściowo zmienione i zatwierdzone przez Sejm Śląski jako Ustawa o organizacji Policji Województwa Śląskiego z 2.03.1923 r.

W czerwcu 1922 r. Policja Województwa Śląskiego objęła służbę w ochronie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz ładu i porządku publicznego na Górnym Śląsku, a w lipcu 1922 r. na terenie Śląska Cieszyńskiego i powiatu bielskiego. 20 czerwca 1922 r. po uroczystej defiladzie Policji Województwa Śląskiego na Rynku w Katowicach, którą odebrał Komendant Główny Policji Państwowej płk Wiktor Hoszowski i pierwszy Główny Komendant Policji Województwa Śląskiego płk Stanisław Młodnicki, nastąpiło uroczyste przejęcie służby na terenie miasta.

 

W przypadku jakichkolwiek zapytań na temat aukcji proszę o telefon :

 

  601 [zasłonięte] 182 (Plus)

 

 

 

 

  lub 507 [zasłonięte] 365 (Orange) lub 784 [zasłonięte] 683 (T-Mobile).

 

 

 

 

 

 

                                         W związku z licznymi potestami mej Małżonki, iż zamiast uprawiać tzw. życie rodzinne - wiecznie wystaję w kolejkach na poczcie, uprzejmie informuję wszystkich Szanownych Allegrowiczów, że wysyłki sprzedanych przedmiotów z mych aukcji realizuję jedynie dwa razy w tygodniu t.j we wtorki i piątki. Odstępstwo od tej reguły może zostać spowodowane jedynia bardzo ważnymi przyczynami, takimi jak np. pożar, powódź, trzęsienie ziemi, wojnę, jednoczesne wystąpienie wszystkich plag egipskich, nagły brak piwa w lokalach gastronomiczych i sklepach i inne takie tam... Powoływanie się jednak Kontrahenta na jedną z powyższych przyczyn w celu przyspieszenia o jeden dzień wysyłki poza wspomnianym powyżej harmonogramem wymaga wiarygodnego udokumentowania jednej z tych klęsk żywiołowych.