Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Automatyka suszarni do drewna, sterownik suszarni

21-01-2012, 15:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 500 zł     
Użytkownik robi-28
numer aukcji: 2038344401
Miejscowość Masłowice
Wyświetleń: 24   
Koniec: 18-01-2012 22:29:50

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Uszkodzony: Nie
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Sprzedam automatyczne sterowanie do suszarni drewna. Wersja bez szafy sterowniczej.

Sterownik można zamontować do nowej suszarni, lub do istniejącej (w ramach modernizacji), o dowolnej wielkości wsadu.

DANE TECHNICZNE STEROWNIKA:
liczba gatunków drewna: 19
grubość drewna: wprowadzana z klawiatury od 16mm do 100mm
wilgotność końcowa: wprowadzana z klawiatury od 30 do 8%
rodzaje programów suszenia: ostre, normalne i łagodne, buk na "biało"
liczba wentylatorów: standardowo 4, maksymalnie do 12
liczba sond wilgotności drewna: 5 (możliwy wybór aktywnych sond), wilgotność drewna jest liczona jako średnia aktywnych sond
pomiar temperatury powietrza i temperatury drewna: półprzewodnikowy czujnik temperatury
2 czujniki temperatury powietrza
1 czujnik temperatury drewna
pomiar wilgotności powietrza: polimerowy czujnik wilgotności powietrza produkcji HONEYWELL
1 czujnik wilgotności powietrza
dokładność pomiaru temperatury: +/- 0,5°C, rozdzielczość 0,1°C w zakresie 0..100°C
dokładność pomiaru wilgotności powietrza: 3% w zakresie 0..100% RH, rozdzielczość 0,1% RH
zakres pomiaru wilgotności drewna: 8..70%
dokładność pomiaru wilgotności drewna: w zakresie 8..30% +/-0,5%
powyżej 30% +/-1%


REALIZOWANE FUNKCJE:

Tryb pracy automatyczny
Sterownik po wprowadzeniu gatunku, grubości i wilgotności końcowej drewna rozpoczyna proces suszenia, który przebiega automatycznie aż do zakończenia procesu suszenia. Wszystkie parametry, a więc temperatura i wilgotność drewna, temperatura i wilgotność powietrza są automatycznie kontrolowane i na ich podstawie sterownik ustala temperaturę i wilgotność powietrza w komorze suszarni. Oczywiście w dowolnym momencie można zatrzymać proces suszenia, a po zatrzymaniu wznowić od momentu przerwania. Może to być przydatne np. podczas awarii wentylatorów lub grzejników.

Cały proces suszenia drewna podzielony jest na kilka faz:

  1. Nagrzewanie. W tej fazie następuje nagrzewanie drewna, przy czym szybkość narastania temperatury jest kontrolowana i uzależniona od grubości drewna. Faza nagrzewania kończy się po osiągnięciu określonej temperatury w komorze.

  2. Nawilżanie wstępne. Nawilżanie prowadzi się przy określonej temperaturze i wysokiej wilgotności względnej powietrza. Czas nawilżania jest obliczany w oparciu o grubość drewna. Po osiągnięciu zadanego czasu, rozpoczyna się faza suszenia właściwego.

  3. Suszenie właściwe. W tej fazie nastepuje pomiar wilgotności drewna i na jego podstawie regulowany jest mikroklimat w suszarni. Faza suszenia właściwego trwa aż do osiągnięcia zadanej wilgotności końcowej drewna.

  4. Nawilżanie wyrównawcze. W tej fazie nastepuje nawilżanie zewnętrznej warstwy suszonego drewna, mające na celu wyrównanie wilgotności po całości przekroju oraz zmniejszenie wewnętrznych naprężeń w drewnie, które mogłoby być przyczyną pękania drewna.

  5. Studzenie. W tej fazie następuje kontrolowane obniżenie temperatury drewna. Po obniżeniu temperatury drewna proces suszenia jest zakończony.

Tryb pracy ręczny
Ten tryb pracy polega na stałym utrzymywaniu zadanych parametrów temperatury i wilgotności powietrza. Od momentu wprowadzenia zadanej temperatury i wilgotności powietrza są one automatycznie utrzymywane na stałym poziomie aż do wprowadzenia nowych parametrów. Podczas pracy ręcznej sterownik kontroluje pracę wentylatorów i wyświetla temperaturę oraz wilgotności w komorze (powietrza i drewna).
W dowolnym momencie suszenia w trybie automatycznym można przejść na tryb ręczny i kontynuować suszenie w tym trybie.

Zasada sterowania pracą suszarni


W sterowniku głównym (1) programuje się parametry oraz wilgotność końcową drewna. Sterownik ten komunikuje się po interfejsie RS485 (dwuprzewodowym) ze sterownikiem wykonawczym w szafie sterowniczej (2) oraz ze sterownikiem pomiarowym (3).
Sterownik pomiarowy odczytuje temperaturę i wilgotność powietrza (9) oraz wilgotność drewna (8), a następnie przetwarza zmierzone temperatury i wilgotności na transmisję cyfrową i przesyła je po interfejsie RS485 do sterownika głównego (1). Rozwiązanie takie umozliwia wyeliminowanie zakłóceń zmierzonych parametrów, ponieważ są one zamieniane na transmisję cyfrową bezpośrednio przy czujnikach, która jest zabezpieczona przed zakłóceniami. W przypadku innych rozwiązań, gdzie przewody pomiarowe są prowadzone aż do samej szafy sterującej, zakłócenia mogłyby mieć wpływ na zafałszowanie pomiarów.
Zmierzone i przesłane dane w postaci cyfrowej ze sterownika pomiarowego, są przetwarzane przez sterownik główny. Na ich podstawie do urządzeń wykonawczych (nagrzewnice (4), kominki wentylacyjne (5) oraz dysze nawilżające (7)) są wysyłane sygnały sterujące, które regulują pracę tych urządzeń tak, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w suszarni. Wentylatory (6) służą do wytworzenia przepływu powietrza. Ogrzane przez nagrzewnice (4) powietrze przepływając przez sztaple odbiera wilgoć z drewna, która koncentruje się w powietrzu. Nadmiar wilgoci usuwany jest przez kominki (5).
Do sterownika dołączony jest program wizualizacyjny (10), który umożliwia wyświetlanie na ekranie monitora zmierzonych parametrów oraz stan pracy poszczególnych urządzeń wykonawczych. Możliwe jest programowanie sterownika oraz drukowanie wykresów.

Więcej informacji pod numerem telefonu 693[zasłonięte]789