Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BADANIA DOTYCZĄCE ROZUMU LUDZKIEGO - DAVID HUME

30-06-2014, 19:11
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł     
Użytkownik ananda8
numer aukcji: 4340142959
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 30-06-2014 18:54:45

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2006
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

BADANIA DOTYCZĄCE ROZUMU LUDZKIEGO

DAVID HUME

 

Seria: WIELKIE DZIEŁA FILOZOFICZNE

 

Wydawnictwo:  WYDAWNICTWO ZIELONA SOWA, KRAKÓW

Rok wydania:    2006

Oprawa:           MIĘKKA

Liczba stron:     175

Numer ISBN:    83-7389-787-9

 

DAVID HUME (1[zasłonięte]711-17) – wybitny szkocki filozof, historyk i pisarz, współtwórca prądu myślowego zwanego empiryzmem brytyjskim. Jest autorem m. in. Traktatu o naturze ludzkiej, Badań dotyczących zasad moralności, Historii Anglii oraz Badań dotyczących rozumu ludzkiego, książki, która przyniosła mu uznanie i sławę. Hume do dziś zaliczany jest do najbardziej wpływowych i prowokacyjnych myślicieli brytyjskich. Do cech charakterystycznych jego filozofii należy przekształcenie większości problemów metafizycznych w epistemologiczne, a także szczególny rodzaj sceptycyzmu.

 

Bez wątpienia należy przystać na tezę, że przyroda nie pozwala nam zbliżyć się do swoich tajemnic i obdarza nas jedynie wiedzą o kilku powierzchownych jakościach przedmiotów, podczas gdy ukrywa przed nami owe siły i zasady, od których całkowicie zależy oddziaływanie tych przedmiotów. Zmysły dają nam wiedzę o kolorze, ciężarze i konsystencji chleba, lecz ani zmyły, ani rozum nie są nigdy w stanie powiedzieć nam niczego o owych jakościach, które czynią chleb odpowiednim pożywieniem dla ludzkiego ciała.(…) Jednak pomimo tej niewiedzy o naturalnych mocach i zasadach, zawsze zakładamy, że kiedy widzimy podobne jakości zmysłowe, to towarzyszą im podobne siły ukryte i spodziewamy się, że wynikną z nich skutki podobne do tych, jakich doświadczyliśmy w przeszłości. Jeśli zobaczymy ciało kolorem i konsystencją przypominające chleb, który jedliśmy wcześniej, powtórzymy próbę bez namysłu, mając pewność, że ciało to pożywi nas w ten sam sposób. (…) Pytanie, na które kładłbym nacisk brzmi: dlaczego mielibyśmy przenosić to doświadczenie na czas przyszły i na przedmioty zaledwie przypominające przedmioty już nam znane? Chleb, który poprzednio jadłem, pożywił mnie (…) Lecz czy wynika z tego, ze inny chleb musi również pożywić mnie w przyszłości, a tym samym jakościom zmysłowym muszą towarzyszyć te same siły ukryte?

 

 

STAN KSIĄŻKI UŻYWANY, OKŁADKA JAK NA ZDJĘCIU