Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Czarka do herbaty Chińska Porcelana z XVIII wieku

20-03-2012, 22:32
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 190 zł      Aktualna cena: 190 zł     
Użytkownik Antiquities4U
numer aukcji: 2217922963
Miejscowość Dublin, Irlandia
Licytowało: 1    Wyświetleń: 20   
Koniec: 29-03-2012 15:29:04
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

"Jak porcelana łamliwe i kruche są myśli
o niemożliwości rzeczy codziennych."


Oryginalna Chińska Porcelana z XVIII wieku !!!
Famille rose
okres Qianlong 1[zasłonięte]736-17 rok

Porcelanę tę najpiękniejszą, najszlachetniejszą odmianę ceramiki wynaleźli Chińczycy. Mieli do niej stosunek wyjątkowy - poświęcali jej tyle uwagi i teoretycznych rozważań, co Europejczycy malarstwu czy rzeźbie. Już w X w. Porcelana w Chinach była rozpowszechniona, a zachowane okazy świadczą, że przemysł ten stal na najwyższym szczeblu doskonałości. W XVI-XVIII w. na porcelanę chińską stać było tylko przedstawicieli najwyższych kręgów społeczeństwa, a jednak możni chętnie otwierali dla niej sakiewki. Istniał bowiem przesąd, że porcelanowe naczynie rozpada się w zetknięciu z trucizną, podaną w potrawie lub napoju. Zainteresowanie porcelaną z Dalekiego Wschodu stało się przyczyną usilnych prób odkrycia sekretu wytwarzania masy porcelanowej. Europejczykom udało się to dopiero po wielu latach.

Famille-rose to porcelana z tzw. różowym szkliwem. Porcelana tego typu została wprowadzona w okresie Kangxi 1[zasłonięte]662-17 dynastii Qing 1[zasłonięte]644-19. Najciekawsze jednak wyroby pochodzą z okresu Yongzheng (1[zasłonięte]723-17). W tym czasie emalie miały tendencję do bycia miękkimi i półprzezroczystymi, a rysunek był bardzo dobrze widoczny. Rozwój tej sztuki zdobienia trwał dalej w czasach Qianlong 1[zasłonięte]736-17 i później. Zdobienia typu Famille rose wprowadziły szkliwa umożliwiające stosowanie szerszego zakresu barw i kolorystyki niż dotychczas, co umożliwiło powstawanie bardziej złożonych obrazów, kwiatów, owadów i figur. Kolorystyka tych wyrobów to głównie kolory różowy i fioletowy. Wyroby famille rose były popularne i bardzo poszukiwane w Europie XVIII i początku XIX wieku. Na początku XVIII wieku w Chinach wyroby famille-rose był czasem określane jako "fencai" co oznaczło zagraniczne kolory. Porcelana ta była doskonałym produktem eksportowym do Europy.

W epoce panowania dynastii Qing (1[zasłonięte]644-19) powstawały naczynia o motywach z przewagą różnych kolorów. Tworzyły one tzw rodziny np zieloną (tzw. famille verte), odcieniu różu (famille rose) i czerni (famille noire).


Uwagi:
wysokość 5cm, średnica 9cm i podstawy 4,5 cm
prawie niewidoczne włosowe ok.2,5 cm pęknięcie
(aukcja dotyczy tylko czarki)

W związku z brakiem właściwej kategorii dla przedmiotu wystawiam w najbardziej odpowiedniej. niestety Antyki do 1850 są zajęte przez jamniki ;-)

Jestem zwykłym kolekcjonerem starożytności w związku z tym opisuję przedmioty według własnej wiedzy i umiejętności zawsze jednak pozostaję otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie i podpowiedzi które mogą przyczynić się do poszerzenia czy też zweryfikowania informacji o przedmiotach na moich aukcjach.Staram się tez fotografować przedmioty najlepiej jak potrafię, jeżeli zachodzi taka konieczność przesyłam foto i dodatkowy opis na maila.Nie uznaję gradingu w mojej ocenie jest on zbyt ubogi w okoliczności wyceny oraz pozbawia przedmioty wartości dodanych. Przedmioty sprzedaję w większości przypadków w celu wymiany w kolekcji na inne. Pozostaje otwarty na wszelkiego rodzaju pytania i negocjacje oraz jestem zainteresowany wymianą na artefakty napoleońskie i sztukę wschodu.

Przedmiot aukcji jest oryginalny!!!
POCHODZI Z MOJEJ PRYWATNEJ KOLEKCJI !!!
Gwarantuję jego pochodzenie !!!

Pozdrawiam zainteresowanych i Polecam serdecznie :-)


Japonia,japoński,japońskie,Chiny,Imari,Satsuma,Arita,orientalny,chiński,samuraj,gejsza,gejsze, smok, smoki, dragon