Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

ELEKTROWNIA MARCHII GRANICZNEJ S.A ZŁOTÓW, WLKP

19-01-2012, 0:55
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 19.99 zł     
Użytkownik melonn1971
numer aukcji: 2050125645
Miejscowość Goleniów
Wyświetleń: 21   
Koniec: 21-01-2012 07:32:43
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

WALOR DOSKONAŁY JAKO PREZENT ORAZ ELEMENT DEKORACYJNY BIURA LUB POKOJU !!! 

 

UBEZLANDZENTRALE GRENZMARK AG

CZYLI

ELEKTROWNIA MARCHII GRANICZNEJ S.A

ZŁOTÓW

 DAWNE TERENY I RZECZPOSPOLITEJ

 

AKCJA NA 100 REICHSMAREK, EMITOWANA W STYCZNIU 1928

.

PREZENTOWANA AKCJA TO PIĘKNY PAPIER WARTOŚCIOWY. 

FORMAT 30 X 21 CM, PAPIER ZE ZNAKIEM WODNYM, PODPISY I PIECZĘCIE.

OCZYWIŚCIE ORYGINAŁ Z EPOKI, ŻADNA KOPIA.

STAN BEZ ZARZUTU. CZYSTY, BEZ ZŁAMAŃ, PLAM, UBYTKÓW CZY USZKODZEŃ. PIĘKNY EGZEMPLARZ DO ZBIORU - PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH LUB PAMIĄTEK Z ZIEM ZACHODNICH

 

 

 

 A NA MARGINESIE HISTORIA ZŁOTOWA:

 

PIERWSZE ŚLADY OBECNOŚCI CZŁOWIEKA NA TERENIE ZŁOTOWA POCHODZĄ Z EPOKI NEOLITU. W EPOCE ŻELAZA W OBSZARZE MIASTA ZNAJDOWAŁO SIĘ WCZESNOHISTORYCZNE GRODZISKO. W VIII WIEKU ISTNIAŁA TU OSADA WCZESNYCH SŁOWIAN, ODKRYTA PODCZAS PRAC ARCHEOLOGICZNYCH W LATACH 1974-1976. PÓŹNIEJSZE KRONIKI ŚREDNIOWIECZNE WZMIANKUJĄ GRÓD WIELATOWO UMIEJSCOWIONY NA ZIEMI KRAJEŃSKIEJ.

MIEJSCE LOKOWANIA ZŁOTOWA ODGRYWAŁO W ZAMIERZCHŁYCH CZASACH WAŻNĄ ROLĘ. TĘDY BIEGŁ SZLAK HANDLOWY Z NAKŁA DO SŁUPSKA I KOŁOBRZEGU. CZĘSTO TOCZONE WALKI DOPROWADZIŁY DO ZNISZCZENIA ÓWCZESNEJ OSADY. NA TERENIE WYSPY ZAMKOWEJ UTWORZONA ZOSTAŁA NOWA OSADA, OK. XI WIEKU, UTRZYMUJĄCA SIĘ AŻ DO XIV WIEKU. W PIERWSZYCH LATACH WIEKU XII BOLESŁAW KRZYWOUSTY WŁĄCZYŁ ZŁOTÓW DO PAŃSTWA POLSKIEGO. PRAWDOPODOBNIE W TYCH CZASACH NA WYSPIE NA JEZIORZE MIEJSKIM ISTNIAŁ ZAMEK OBRONNY, WOKÓŁ KTÓREGO ROZWINĘŁA SIĘ OSADA.

JAKO DATĘ POWSTANIA WYMIENIA SIĘ ZAPISEK W KRONICE JANKA Z CZARNKOWA. ZANOTOWAŁ ON, ŻE KAZIMIERZ III WIELKI DNIA 3 LISTOPADA 1370 ROKU ZAPISAŁ SWOJEMU WNUKOWI KAZIMIERZOWI SŁUPSKIEMU MIASTO WIELATOW. PODCZAS WOJNY TRZYNASTOLETNIEJ W 1455 MIASTO ZOSTAŁO SPALONE PRZEZ KRZYŻAKÓW. NA POCZĄTKU XVII WIEKU ÓWCZESNY WŁAŚCICIEL MIASTA JAN POTULICKI ZBUDOWAŁ NOWY ZAMEK.

W POŁOWIE WIEKU XVII ZŁOTÓW ZNALAZŁ SIĘ W RĘKACH RODZINY GRUDZIŃSKICH. NAJBARDZIEJ ZNANY JEJ CZŁONEK, TO ANDRZEJ KAROL GRUDZIŃSKI (ZM. 1678), STAROSTA NAKIELSKI ORAZ WOJEWODA KALISKI I POZNAŃSKI. WSŁAWIŁ SIĘ ZDRADĄ NA RZECZ WOJSK SZWEDZKICH PODCZAS „POTOPU”. POTEM PONOWNIE PRZESZEDŁ NA STRONĘ POLSKĄ, PROWADZĄC WOJNĘ PARTYZANCKĄ PRZECIW NAJEŹDŹCY Z PÓŁNOCY. W ODWECIE SZWEDZI SPALILI MIASTO I ZAMEK (1657 R.). W 1674 ROKU MIASTO STRAWIŁ WIELKI POŻAR, NISZCZĄC NIEMAL CAŁĄ ZABUDOWĘ. POD KONIEC XVII WIEKU WŁAŚCICIELAMI ZŁOTOWA STAŁ SIĘ RÓD DZIAŁYŃSKICH. NIEWIELE LAT PÓŹNIEJ MIASTO STANĘŁO W OBLICZU KOMPLETNEJ RUINY, WYNISZCZONE PRZEMARSZAMI WOJSK POLSKICH, SASKICH, SZWEDZKICH I ROSYJSKICH W TRAKCIE III WOJNY PÓŁNOCNEJ, KONTRYBUCJAMI I LICZNYMI EPIDEMIAMI. NIEKORZYSTNĄ SYTUACJĘ PRZYNIOSŁA WOJNA SUKCESYJNA 1733-1735. TAKŻE W WOJNIE SIEDMIOLETNIEJ 1756-1763 PRZEMASZEROWALI ROSJANIE I WOJSKA PRUSKIE.

W WYNIKU I ROZBIORU RZECZYPOSPOLITEJ W 1772 ROKU MIASTO ZNALAZŁO SIĘ W GRANICACH KRÓLESTWA PRUS. W ROKU 1820 DOBRA ZŁOTOWSKIE ZOSTAŁY ZAKUPIONE PRZEZ KRÓLA PRUSKIEGO FRYDERYKA WILHELMA III HOHENZOLLERNA I POZOSTAŁY W RĘKACH JEGO RODU DO 1922 R., KIEDY TO ZOSTAŁY UPAŃSTWOWIONE. W 1818 ZŁOTÓW PO RAZ PIERWSZY ZOSTAŁ STOLICĄ POWIATU (KREIS FLATOW). W 1871 ROKU URUCHOMIONO LINIĘ KOLEJOWĄ NA TRASIE PIŁACHOJNICE, STANOWIĄCEJ CZĘŚĆ TZW. KOLEI WSCHODNIEJ, ŁĄCZĄCEJ BERLIN Z KRÓLEWCEM, CO PRZYCZYNIŁO SIĘ DO ROZWOJU GOSPODARCZEGO MIASTA. W 1907 R. WYBUDOWANO LINIE KOLEJOWĄ ŁĄCZĄCA ZŁOTÓW Z WIĘCBORKIEM, NATOMIAST W LATACH 1910-1914 Z WAŁCZEM I CZAPLINKIEM. LINIE KOLEJOWE WIODĄCE PRZEZ ZŁOTÓW ZOSTAŁY JEDNAK W WIĘKSZOŚCI ZNISZCZONE PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ, DO DZIŚ CZYNNA JEST JEDYNIE LINIA Z PIŁY DO CHOJNIC, ZDEGRADOWANA DO JEDNOTOROWEJ LINII KOLEJOWEJ. POD KONIEC XIX WIEKU ZŁOTÓW SZYBKO SIĘ ROZWIJAŁ, POWSTAŁ BROWAR „WELSCH”, WYTWÓRNIA WINIAKÓW I LIKIERÓW PRZY ULICY KOŚCIELNEJ, CZTERY TARTAKI, WYTWÓRNIA BRYKIETÓW I CEGIELNIA NA MIĘDZYBŁOCIU. W MIEŚCIE WYDAWANO GAZETĘ LOKALNĄ.

W TYM CZASIE NASILIŁA SIĘ POLITYKA GERMANIZACYJNA WŁADZ PRUSKICH. POLACY, STANOWIĄC W MIEŚCIE MNIEJSZOŚĆ, ZAKŁADALI INSTYTUCJE I POWOŁYWALI ORGANIZACJE MAJĄCE NA CELU UTRZYMANIE NARODOWEJ TOŻSAMOŚCI. POWOŁANO DO ŻYCIA BRACTWO KURKOWE I ISTNIEJĄCE DO DZISIAJ: CHÓRCECYLIA” (ZAŁ. 1884), BANK LUDOWY (1902) I SPÓŁDZIELNIĘ ROLNICZO-HANDLOWĄ „ROLNIK” (1906). POMIMO UTWORZENIA POWIATOWEJ RADY LUDOWEJ, ZABIEGAJĄCEJ O PRZYWRÓCENIE ZŁOTOWA W GRANICE POLSKI, W 1920 TRAKTAT WERSALSKI POZOSTAWIŁ MIASTO W GRANICACH RZESZY ZE WZGLĘDU NA PRZEWAGĘ LUDNOŚCI NIEMIECKIEJ. ZŁOTÓW WSZEDŁ W SKŁAD PROWINCJI POZNAŃSKO-ZACHODNIOPRUSKIEJ. DO POLSKI TRAFIŁA CZĘŚĆ WSCHODNIA POWIATU Z MIASTAMI WIĘCBORK I SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE. OD 1923 DZIAŁAŁ TU ZWIĄZEK POLAKÓW W NIEMCZECH. POLACY NA ZIEMI ZŁOTOWSKIEJ STANOWILI PRĘŻNE ŚRODOWISKO NAWET W CZASIE III RZESZY. LANDRAT ZŁOTOWSKI, DR ACKMANN JESZCZE W 1941 ROKU STWIERDZIŁ W RAPORCIE DO GOEBELLSA: „MNIEJSZOŚĆ POLSKA NA ZIEMI ZŁOTOWSKIEJ WYKAZUJE JESZCZE TERAZ ŚWIADOMĄ I PEWNĄ SIEBIE POSTAWĘ”[6].

W 1945 MIASTO ZNALAZŁO SIĘ W GRANICACH POLSKI. JEGO NIEMIECKICH MIESZKAŃCÓW WYSIEDLONO DO NIEMIEC.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKCJA  WIDOCZNA NA ZDJĘCIU 

 

  

KOSZT PRZESYŁKI 8 ZŁ TAKZE DLA WIEKSZEJ ILOSCI ZAKUPIONYCH PRZEDMIOTÓW

 

ZOBACZ TAKZE INNE WYSTAWIONE AKCJE