Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

EMBRJOLOGIA EMBRIOLOGIA ZWIERZĄT KRĘGOWYCH 1924

16-01-2012, 18:13
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 40 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2039709745
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 10   
Koniec: 15-01-2012 20:04:26

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - EMBRJOLOGIA ZWIERZĄT KRĘGOWYCH ZE SZCZGÓLNEM UWZGLĘDNIENIEM CZŁOWIEKA

CZĘŚĆ OGÓLNA

AUTOR - DR. EMIL GODLEWSKI
WYDAWNICTWO - KSIĄŻNICA POLSKA, LWÓW - WARSZAWA 1924, WYDANIE - 1, NAKŁAD - ??? EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, PIECZĄTKI WŁASNOŚCIOWE)
RODZAJ OPRAWY - INTROLIGATORSKA, TWARDA Z PŁÓCIENNYM GRZBIETEM I NAROŻNIKAMI
ILOŚĆ STRON - XI, 416
WYMIARY - 24,5 x 17,5 x 2,3 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,787 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE - ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.

WYDAWNICTWA LEKARSKIE KSIĄŻNICY POLSKIEJ T. N, S. W.
DR. EMIL GODLEWSKI (iua)
PROFESOR BIOLOGJI I EMBRJOLOGJI UNIW. JAGIELL.
EMBRJOLOGJA
ZWIERZĄT KRĘGOWYCH ZE SZCZEGÓL-NEM UWZGLĘDNIENIEM CZŁOWIEKA
CZĘŚĆ OGÓLNA
KSIĄŻNICA POLSKA
TOWARZYSTWA NAUCZ. SZKÓŁ ŚREDNICH I WYŻSZYCH AKC. SP. KARTOGRAFICZNA I WYDAWNICZA
LWÓW - WARSZAWA 19 2 4





PRZEDMOWA.

W literaturze polskiej brak, podręcznika embrjologji zwierząt kręgowych, z uwzględnieniem szczególniejszem rozwoju człowieka oddawna dawał się wyczuć. Książka ś. p. N u s b a u m a, przeznaczona wyłącznie dla przyrodników, zajmowała się w szerszym zakresie zwierzętami bezkręgo-wemi i obejmowała tylko część ogólną. Oprócz niej istnieje jeszcze tylko tłumaczenie niemieckiego podręcznika B o n n e t a.
Wykładając od przeszło lat dwudziestu embrjologję zwierząt kręgowych dla medyków i przyrodników, nadto embrjologję bezkręgowych i mechanikę rozwoju, pragnąłem wykorzystać swoje doświadczenie pedagogiczne ku pożytkowi tych, którzy się pragną zapoznać z zasadami embrjologji.
W ostatnich latach dwudziestu kilku embrjologja przeszła okres ewolucji - pewnego rodzaju otrząśnięcia się ze schematyzowania przymusowego obrazów rozwojowych pod komendą teorji descendencyjnych w jeden szablon, któryby dostarczał teorji ewolucji darwinistycznej nowych argumentów. Teorja ewolucji stanęła dziś tak wysoko, że takich narzędzi obrony,, które robią czasem wrażenie sztucznego naciągania faktów, nie potrzebuje, a pozatem gruntowne badania mikroskopowe nawet w dziedzinie cytologji dały prawdziwsze oświetlenie faktów.
Drugim momentem, który zmienił obraz naszej nauki był postęp mechaniki rozwoju, dążność do wyświetlenia momentów przyczynowych rozwoju. Uważałbym, że książka nie stoi na wysokości zadania, gdyby się nie poświęciło temu działowi osobnego rozdziału. Jeśli tenże wypadł szerzej, niżby można było oczekiwać, to jako usprawiedliwienie muszę podać, że w polskiej literaturze nie mamy dotąd żadnego zestawienia nawet literatury mechaniki rozwoju, oddzielną zaś książkę z tego zakresu trudno w dzisiejszych warunkach publikować. Niezależnie od tego jestem zdania, źe te zdobycze ostatnich lat są już integralną częścią embrjologji.
Niewątpliwie możnaby materjał embrjologji dla przyszłych lekarzy zamknąć w mniejszym zakresie, niż to zostało zrobione w tej książce, jednakże wtedy ksiąźk,a straciłaby na wartości dla przyrodnika. Zdaje mi się, źe medyk, uczęszczając na wykłady embrjologji, dowie się z nich, których grup zwierzęcych rozwój jest niezbędny do zrozumienia należycie rozwoju człowieka, i te rozdziały może przestudjować z książki.
Pisząc ten podręcznik, starałem się układać poszczególne rozdziały w ten sposób, ażeby każdy stanowił dla siebie całość. Chodziło mi o to, ażeby można było zrozumieć np. rozwój listków zarodkowych ptaków, choćby się nie czytało rozwoju listów zarodkowych ryb itd. Oczywiście, że wskutek tego powtarzają się niektóre opisy, ale zdaje mi się, źe to ułatwia korzystanie z książki różnym kategórjom czytelników.
Część pierwsza książki, która się obecnie ukazuje, obejmuje ogólną embrjologję aż do błon płodowych włącznie wraz z zarysem teorji zapłodnienia i mechaniki rozwoju embrjonalnego. W najbliższym czasie mam nadzieję wykończyć część drugą, obejmującą organogenezę.
Dużą wagę kładłem na wy ilustrowanie wykładu. Oczywiście, źe obfite ilustracje zwiększają również rozmiary książki, ale ułatwiają niezmiernie uczącemu się zrozumienie przedmiotu, a zarazem czynią zbędnem podawanie szczegółowych opisów. Rysunki są w znacznej części oryginalne; jednakże dawałem pierwszeństwo rysunkom, reprodukowanym z dzieł obcych, o ile były lepsze od tych, które mógłbym był mieć 2 moich zbiorów. Każdy, obeznany z pracą embrjologa, zrozumie też, źe trudność dostępu do materjału (np. młode ludzkie zarodki, zarodki zwierząt u nas niedostępnych) ogranicza z natury rzeczy ilość oryginalnych rysunków.
Myśląc o minionych dniach pracy i o pomocy, której w niej doznałem, wspominam serdecznie przedewszystkiem współdziałanie mej żony. Jak w tylu poprzednich moich pracach, tak i tu podjęła się trudu niewdzięcznej dla autora technicznej strony przygotowania rękopisu do druku, a zarazem pomocy uczynienia go jaśniejszym i dostępniejszym dla czytelnika, oraz robienia korekt.
Panu Drowi Stanisławowi Hillerowi, asystentowi katedry embrjo-logji, który mi pomagał w robieniu korekt i któremu zawdzięczam niejeden projekt rzeczowych zmian, serdeczne na tem miejscu składam podziękowanie.
Rysunki w największej części wykonała rysowniczka zakładu, p. S t a: nisława Wojciechówska, część moja siostra pani Aniela Zdano w s k a, niektóre Dr. Kulczyński i Dr. Zaćwilichowski. Wszystkim tym moim współpracownikom również pragnę tu podziękować serdecznie.
Z wdzięcznością podnieść muszę istotną życzliwość Książnic; Polskiej, która prowadziła wydawnictwo. Wszystkie moje życzenia o do ilustracyj, formatu papieru i druku spełniał Zarząd Książnic; z taką gotowością i uprzejmością, źe z ,całego stosunku z tą instytucji wydawniczą pozostają mi jak najlepsze wspomnienia.
Druk książki wykonała drukarnia p. Wacława Anczyca. Sta ranność, wzorowa słowność, uprzejmość, którą się na każdym kroku spo tyka w tym zakładzie, ułatwiają i uprzyjemniają współpracę autora z ti instytucją. Panu Wacławowi Anczycowi i całemu Personalow Drukarni serdeczne składam podziękowanie.
Puszczając tę książkę w świat i oddając moje przeszło dwudziesto letnie doświadczenie na usługi naszej polskiej Akademickiej Młodzieży serdecznie pragnę, żeby ta książka przyniosła jak najlepszy pożytek tym którym pracę mojego życia zawsze chciałem poświęcić, a którzy chcą si zapoznać z tą dziedziną wiedzy, w której moc twórcza żywej materj może najjaskrawiej się ujawnia. Oddając tę książkę do rąk Młodzieży Aka demickiej wszystkich polskich Uczelni, pragnąłbym stać się dydaktyczny! współpracownikiem moich Kolegów, wykładających embrjologję w innyc polskich Uniwersytetach. Dając umyślnie nieco obszerniejszy rys embrjc logji, chciałem, ażeby książka mogła służyć polskim studentom do domc wego opracowania problematów rozwoju każdej klasy kręgowców, któr wykładający w danym uniwersytecie uzna za potrzebne dla swych ucznió? Jeżeli z pośród studjujących tę książkę, potrafiłbym w przyszłości cho małą garść zainteresować zagadnieniami, które w mojem życiu tak istotn treść myśli stanowiły, to praca, włożona w napisanie tej książki, pozostani mi najlepszem wspomnieniem.

Autor.




SPIS ROZDZIAŁÓW.

Wstęp.................................. V
Pojęcie rozwoju. Podział życia na okresy rozwojowe. Zadanie embrjo-
Iog-ji, kierunki badań embrjologicznych........... 1
I. Rozród..........-...................... 5
Pojęcie rozrodu. Rozród wegetatywny płciowy i dzieworodny (charakte-
^N rystyka ogólna)........................ ó
" Al Eozród wegetatywny....................... 7
y 1. Rozród wegetatywny przez podział................ 7
2. Rozród wegetatywny przez pączkowanie............. 11
3. Rozród wegetatywny przez zarodniki............... 11
4. Rozród wegetatywny przez pączki zimowe (gemulae) i statoblasty . 12 B. Rozród płciowy...................,....... 13
1. Pojęcie pici, typy elementów płciowych.............. 13
2. Warunki fizjologiczne czynności płciowych............ 16
3. Tworzenie plemników, ich morfologiczna budowa......... 20
4. Formy, w jakich ustrój wydala plemniki............. 31
5. Właściwości fizjologiczne plemników............... 34
6. Tworzenie jaj, ich budowa morfologiczna............. 39
7. Różne typy jaj zwierzęcych................... 48
8. Dojrzewanie elementów płeiowych................ 57
a. Redukcja chromatyny przy spermatogenezie........ 60
b. Redukcja chromatyny przy owogenezie........... 66
c. Zjawisko dojrzewania w plazmie jaja............ 72
d. Porównanie dojrzewania plemników i jaj.......... 75
9. Zaplemnienie i zapłodnienie................... 77
10. Polispermja . . -.......!................. 86
11. Dzieworództwo (partenogeneza).........-....... . 89^
12. Problemat podniety rozwoju w czasie zapłodnienia........ 98
13. Oddziaływanie jaj na plemnik..................101
14. Zapłodnienie krzyżowe i hetorogeniezne.............102
15. Antagonistyczne działanie, spermy, pochodzącej z samców, należących
do filogenetycznie odległych form, przy wywoływaniu podniety rozwojowej........................ . i 105
I. Brózdkowanie..............................106
1. Pojęcie brózdkowania, ogólne uwagi o typach przebiegu brózdko-
wania....................."......106
2. Reguły brózdkowania......................108
3. Szczegółowe omówienie typów brózdkowania ,..........110
a. Brózdkowanie całkowite..................110
a. Brózdkowanie równomierne..................111
p. Brózdkowanie prawie równomierne.............112
f. Brózdkowanie nierównomierne.................114
b. Brózdkowanie "cząstkowe..................121
a. Brózdkowanie tarczowe....................121
p. Brózdkowanie powierzchniowe.................133
c. Brózdkowanie jaj o zredukowanej ilości deutoplazmy (zwie-
rzęta ssącei.......................134
4. Stosunek jądra do plazmy i jego zmiany w biegu rozwoju od po-
czątku dojrzewania elementów płciowych do końca brózdkowania 139
III. Tworzenie listków zarodkowych i organów pierwotnych. Mezenchyma . . . 144
1. Listki zarodkowe i organy pierwotne lancetnika (Amphioxus lance-
olatus)............................146
2. Listki zarodkowe i organy pierwotne płazów (Amphibia).....157
3. Listki zarodkowe i organy pierwotne ryb spodoustych (SelacMa) . . 170
4. Listki zarodkowe i organy pierwotne gadów (Reptilia) ...... 179
5. Listki zarodkowe i organy pierwotne ptaków (Aves).......188
6. Listki zarodkowe i organy pierwotne ssaków (Mammalia).....202
7. Tkanka inezenchymatyczna i jej powstawanie..........213
IV. Powstawanie naczyń krwionośnych i krwi zarodków. Zawiązek serca .... 218
1. Powstawanie układu krwionośnego ryb kręgoustych (Cyclostoma)
dwudysznych (Dipneusta) i płazów (Amphibia).........218
2. Powstawanie układu krwionośnego gadów (Reptilia) ptaków (Aves)
i zwierząt ssących (Mammalia)...............224
3. Układ naczyń rwionośnych w okresie krążenia żółtkowego .... 235
4. Tworzenie krwi w zarodkach i na pęcherzyku żółtkowym.....240
V. Mechanika rozwoju (Analiza brózdkowania, blastulacji, gastrulacji) .... 244
1. Właściwości twórcze komórek embrjonalnycli, czynniki rozwoju . . 244
2. Prospektywhe znaczenie i prospektywna moc...........249
3. Wyniki doświadczeń nad wartościowością twórczą komórek zarodko-
wych u zwierząt o rozwoju mozaikowym. Doświadczenia nad komórkami zarodkowymi płazów, źebropławów, mięczaków . . . 251
4. Wyniki doświadczeń nad wartościowością twórczą komórek zarodko-
wych u zwierząt, wyposażonych w zdolności regulacyjne. Systemy ekwipotencjalne. Doświadczenia nad komórkami zarodko-
wemi jeżowców, robaków, lancetnika.............264
, . 5. Ogólne wnioski z doświadczeń nad wartościowością twórczą jaj
i utworzonych z nich blastomerów ..............275
6. Wartościowość blastomerów zarodków polispermicznie poczętych . . 278
7. Wpływ czynników zewnętrznych na bieg kształtowania zarodków . 281 ii . . .a- VPtyw- czynników z zakresu energji mechanicznej.....282
b. Wpływ temperatury na zjawiska rozwoju..........289
c. Wpływ światła na zjawiska rozwoju............291
d. Wpływ chemicznych składników środowiska na rozwój zarodków 291
8. Mechanizm blastulacji......................299
9. Mechanizm gastrulacji......................300
10. Wzrost zarodków.......................304
VI. Błony płodowe, pęcherzyk żółtkowy, najmłodsze ludzkie zarodki, łożysko . 307
1. Ogólne pojęcie błon płodowych i ich biologiczne znaczenie .... 307
2. Powstawanie błon płodowych u gadów i ptaków..........308
3. Czynności i przebieg dalszego rozwoju błon płodowych u ptaków
i gadów...........................319
4. Błony płodowe zwierząt ssących.................322
a. Tworzenie owodni i kosmówki ... -...........322
b. Tworzenie omoczni i pęcherzyka żółtkowego........329
5. Różnicowanie kosmówki, jej stosunek do błony śluzowej macicy.
Ogólne uwagi o łożysku...................332
6. Typy łożyska wrzekomego....................336
7. Łożysko właściwe........................ 349
8. Łożysko kobiety, ludzkie jajo płodowe..............355
a. Błona śluzowa macicy w okresach przygotowawczych do ciąży. Owulacja, menstruacja, wszczepienie jaja płodowego.....355
b. Wszczepianie jaja płodowego w błonę śluzową maeicy . . . 359
c. Najmłodsze zarodki ludzkie, ich części dodatkowe i błony
płodowe........................362
d. Owodnia zarodka ludzkiego................370
e. Pęcherzyk żółtkowy....................373
/. Omocznia.........................373
g. Kosmówka.........................374
H. Tworzenie błon opadowych śluzówki macicznej u kobiety . . 376
i. Powstawanie i budowa łożyska ludzkiego..........380
k. Krążenie krwi w łożysku kobiety...........- . 388
1. Sznur pępkowy......................391
9. Bliźnięta............................394
Skorowidz alfabetyczny.........................^&





SKOROWIDZ ALFABETYCZNY.

Aglutynacja plemników 38, 101 Aglufcynina 101 Agregacja plemników 38, 101 Aksolotl neoteniczny 16 Aktywacja plemników 101 Allantois p. omoeznia Allantochorion przeżuwaczy 343 Allantoplacenta 336
konia; 340
Alytes, neotenia 17 Amblystoma neoteniczna 16—17
ł spermatofory 31
Amia calva, brńzdkowanie 118 Amnion p. owodnia Amphibia p. plaży Amphioxus p. lancetnik Angioblast p, 218, 234 Anizolecytalne jaja 49 Anoestrum 19
Antagonizm plemników 105 Antedon rosacea, krzyżowanie z jeżoweem
103
Antrum foJIiculi 41 Anus p. otwór odchodowy Aorta, powstawanie 232 Aplacentalia 334 Area opaca 189
e pellucida 189
" vasculosa 227, 236
j" vitellina 227 Areola 340—343 Arteriae omphalo-mesenterieae, p. tętnice
pępkowo-krezkowe
Arteriae umbilicales p. tętnice pępkowe Arteria uterina w łożysku hidzkiem 389
Ascaris megalocephala, ogeneza 71
* " spermatogeneza 64
1 ^ zapłodnienie 84
Aves, budowa, jaja 53
arwnik w spermie 34
ł w organizacji jaja jeźowca 73, 246, 266
Beroe p. żebropławy Bezłożyskowe ssaki 334 Białko jaja ptasiego 53 Blastocoel (jama blastuli) 107,117, 133, 138 Blastomer, pojęcie 106
ł . różnychzwierzątp.brózdkowanie
s wartościowość u lancetnika 275
> b u mięczaków 261—264
Blastomer, wartościowość twórcza 251—281
i u źebropławów 258—261
Blastomery jeźowca wyizolowane, ich rozwój 267—270 Blastotomja 298 Blastula 107, 113, 117, 133, 138 Blastulacja, jej mechanizm 299 Blastule połowiczne 251—252 Bliźnięta 394-403
t dwujajowe 399 s ich błony płodowe i łożysko 399—403 Bliźnięta, ich płeć 396
" jednojajowe. 400 Błona doczesna (decidua), pojęcie 36 s promienista 53
s śluzowa macicy ludzkiej, jej zmiany okresowe 356—359
Błony opadowe sluzówki ludzkiej 376—380 płodowe 307—394
Iłony płodowe bliźniąt 399—403
gadów i ptaków 308—322 pojecie 307—308 JoJinae p. żebropławy Jrodawka maciczna 344 irózdkowanie 106—143
całkowite 108, 110—120 cząstkowe 121—134 t nierównomierne 114
i powierzchniowe 133—134
ł prawie równomierne 112
reguły 108-110 s równomierne 111
f śrubowe 114
ssaki 134—139 " stekowce 134
" stosunek plazmy do jądra
139—143 Jrózdkowanie tarczowe 121 — 133 s tempo 109
1 typy? podział 108
s zależność od ilości deuto-
plazmy 109 3rózdy, rodzaje 106 Jryce, zarodek ludzki
lanalis centralis p. kanał nerwowy
analis chordalis 208
analis neurentericus p. przewód jelitowo-nerwowy
amera aerea 54
aruncula 344
avum interamnionale 325
pleuropericardiacum 233
haetopterus, krzyżowanie z jeżowcem 103
halazon 56
halcides, gastrulaeja 181
hemiczne składniki środowiska, oddziaływanie na rozwó 2—296
hemotaxis plemników 36
hlor, znaczenie jako składnika środowiska rozwojowego 293
horda dorsnlis p. struna grzbietowa
horion p. kosmówka
hromatyna, redukcja przy oogenezie 66—72
hromatyna, redukeja przy spermatogene-zie 60—66
hromatyna, synteza 143
" wzrostprzybrózdkowaniu 141—143
Centrolecytalne jaja 49
Centrosom przy spermatogenezie 24, 27
n a zapłodnieniu 84
Cerebratulus, dojrzewanie plazrnatyczne 74 " wartościowość blastomerów 274
zapłodnienie fragmentów jaja 88 Cewka jelitowa gadów 186
s > lancetnika 154
x 5 płazów 167
^ s ptaków 198
" s ryb spocioustych 176
" " ssaków 211
Cewka rdzeniowa gadów 186
" " lancetnika 152
s płazów 163
ptaków 197
> s ryb spodoustych 185
s " ssaków 210
Ciałka kierunkowe 70, 75
a s przy spermatogenezie 76
" lecytynowe 33
i mosznowe 32
" skrobiowe 33 Ciałko żółte 40—44
Ciśnienie osmotyczne, jego wpływ na rozwój 296—298 Ciśnienie osmotyczne, płyny hipertoniczne
296—298
Cladocera, cykl rozwojowy 91 Coełoma p. ama ciała Corona radiata 41 Corpus luteum 40—44 Coste, zarodek ludzki 369—370 Cotyledo 344
Ctenophora p. żebropławy Cząstkowe brózdkowame 121—134 Czop pochwowy gryzoniów 80
" Eusconiego 160 Czworacze grupy 65
Daphnia, dzieworództwo 91
Dasypus, bliźnięta 395
Dentalium, krzyżowanie heterogeniczne
z jeżowcem 105 Dentalium, wartościowość blastomerów
261—264
Decidua p. błona doczesna Deciduae człowieka 376—380 Deciduata 336
Delaminacja u ssaków 203
Deutoplazrna jaja 45
Dioestrum 19
Dipneusta p. dwudyszne ryby
Diverticulum Meckelii 373
Dojrzewanie elementów płciowych 57
jaj 67
ł plazmatyezne 72—74
s plemników 75—77
Drapieżne zwierzęta, zaplemnienie (kopulacja) 80 Drętwa, brózdkowanie 122—126
? gastrulacja 171 Ductus allantoideus w sznurze pępkowym
ludzkim 392, 393 Ductus Carieri 224
b intestino vitellinus p. przewód żółt-kowo-jelitowy - m
Duplicitas anterior 257 Dwudyszne ryby, układ krwionośny 218
do "224 Dzieworództwa §9—98
s sztuczne 93
" ł metody I^eba 94—96
Echidna, jaja 50
Echinus, krzyżowanie 104
Edentata, bliźnięta 396
Ektoderma, pojęcie 145
ł różnicowanie u gadów 185—186
a a u łancetnika 150—152
a =u płazów 163—164
u ptaków 197—198
" s u ryb spodoustych
173—174 ~
Ektoderma, różnicowanie u ssaków 210—211
Ekwipotenejalny system harmonijny 270
Embrjocystis p. cysta zarodkowa
Embrjotrof świni 342
Enterocoel płazów 168
Entoderma, pojęcie 145
" różnicowanie u gadów 186
ł t u lancetnika 153—155
s nu płazów 164—166
u ptaków 198—200
9 "U ryb spodoustych 171
u ssaków 211—212 r tworzenie u gadów 181
s x u lancetnika 146—149
Entoderma, tworzenie u płazów 159 s s u ptaków 190
o a u ryb spodoustych 171
t ^ u ssaków 203—204
Epibolia 118
Epigenetyczna ewolucja 277 ł hipoteza 248
Erytroblasty 241
Erytrocyty 241—243
Ewolucja, hipoteza 247
9 a epigeneza 275—278
Esogastrula jeżowców 291, 303
Fałdowanie listków zarodkowych przy tworzeniu błon płodowych u gadów i ptaków 309—311
Fałdowanie listków zarodkowych przy tworzeniu błon płodowych u ssaków 322—329
Fibrinoid w łożysku 387
Filuni axiale 29
Filum spirale 29
Fizjologiczne warunki czynności płciowych 15—20
Fizjologiczne właściwości plemników 34—38
Folikuły Graafa 41
Folliculi Graafi 41
Funiculus iimbicalis p. sznur pępkowy
Gąbczasta warstwa błon opadowych kobiety 378
Gąbczasta warstwa łożyska kobiety 388 a s a popręgowego 355
Gady, blastula 133
brózdkowanie 127—133 s błony płodowe 308—322 t cewka rdzeniowa 186 s ektoderma, różnicowanie 185—186 i entoderma, różnicowanie 181, 186 a gastrulacja 180—181 . jajo 52
jama ciała 187—188 9 kanał nerwowy centralny 186 ł krążenie żółtkowe 238 s listki zarodkowe, tworzenie 179—188 s mezoderma — różnicowanie 186—188 i s —tworzenie 181—185
s miomery 187 9 otrzewna 187 o owodnia — powstawanie 309—311
Gady, owodnia- zadanie jej i losy 320—321 . płyta gastrulacyjna 180 B s rdzeniowa 185
9 pragęba 182
s przewód jelitowo-nerwowy 186 . -żółtkowy 186 s rynienka rdzeniowa 185 x skrzydełka mezodermalne 185 b struna grzbietowa 187 s tarcza zarodkowa gastrulacyjna 180 t układ krwionośny — powstawanie 224—235
Gady, woreczek mezodermalny 182 > zaplemnienie, 79 a zawiązek serca 230—233 Galareta Wharthona 392 Ganoidea, p. kostołuskie Gastrea, teorja 145 Gastrocoel 147 Gastrula lancetnika 147 s płazów 160 s pojecie 145 t połowiczne 252
ptaków 190 ,
Gastrulacja gadów 180—181
s jej mechanizm 300—303
płazów 157—160 ptaków 189—190 ryb spodoustych 170—171 - ssaków 203—204 Gemula 12 Główka plemnika 27 Gonady 13 Gruczołowa warstwa łożyska popręgowego
354 Grupy czworacze 65
Hensena węzeł p. węzeł
Hatteria, budowa jaja 53
Hemiblastule 252—253
Hemiembryo lateralis 252
Hialinowe ciałka 32
Hippomanes 339
Helis pomatia, niemożliwość samozapło-
dnienia 78 Herm af rody ty zm 15 Heterogeniczne zapłodnienie 103—105 Heterogonja 103—105 Holoblastyczne brózdkowanie 110—121
Hydramnion 372
Hydroxy]owa grupa, jej znaczenie jako środowiska rozwojowego 293
Idjosom 23
Ilyanasa p. mięczaki
Implantacja jaja płodowego 359—362
Tnmissio penis 79
Insertiones funiculi umbilicalis 394
Interseksualizm 15
Intestinum postanale 169
Inwersja listków zarodkowych 323—326
IzoJecytalne jaja 49
Izotropowa struktura jaja 247
Jądro dodatkowe 47 Jądro jaja 46 Jądro Pande^a 189 Jądro żółtkowe jaja 45—46 Jąderko jaja 46
Jajo, analiza organizacji materjałów twórczych 246—249 Jajo, błony 47
y budowa morfologiczna 48—57
y deutoplazma 45
s gadów 52
s jądro żółtkowe 45—46
s jąderko 46
s oddziaływanie na plemnik 101—102
s organizacja morfologiczna 48
" pojecie 13
9 płazów 51
- płodowe konia 336—340 ./-
^ y ssaków, jego umiejscowienie
w macicy 332—336
Jajo płodowe, zaszczepione w błonę śluzową 359—362 Jajo, protoplazma 45 - -
s ptaków 53
s ryb spodoustych 52
a skorupa 57
y stekowców 50
ł typy jaj zwierzęcych 48—54
s żaby 51
B żółtko 53
Jaja centrolecytalne, izolecytalne, oligole-cytalne, polilecytalne, telolecytalne 49 Jama ciała, jej przedłużenie w sznurze pępkowym 392
Jama ciała, gadów 187—188 ^ . lancetnika 156, 157
płazów 168 ptaków 202 " " ssaków 213 ^ gastruli lancetnika 147 r międzyamnionalna 325 s osierdziowo-opłucnowa 233 Jamka pierwotna ssaków 206 Jaszczurka, brózdkowanie 130—133
a gastrulacja 180
Jelito embrjonalnc, lancetnika 154
^ ogonowe płazów 169 Jeżówce, chemiczne czynniki, ich oddziaływanie na rozwój 292—296 Jeżówce, exogastrula 291, 303 x krzyżowania 102—105 " larwy olbrzymie 272 > rys rozwoju, wartościowość blasto-merów 264—275 Jeżówce, wartościowość blastomerów poli-
spermicznie poczętych 278—281 Jeżówce, wpływ temperatury na rozwój
289—291 Jeżówce, zapłodnienie 80—84
Kanał nerwowy płazów 164
9 s centralny gadów 186
" a i--x ssaków 210
ł nerw owo-jelito wy ptaków 197—198 ) " " ssaków 211
1 s struny grzbietowej u ssaków 208
Karjogamja 84
Karjokataliza 97
Kępa kosmków 344
Klacz, łożysko 336—340
Klinostat, przebieg rozwoju ptaka 288
Komora powietrzna 54
Komórki doczesnej (cellulae deciduales) 358
Konkrescencja 149
Koń, łożysko 336—340
Kopulacja 78—80
Kopulacja jąder elementów płciowych, p. Karjogamja
Korelacja cech płciowych 14
Kosmk: kosmówki człowieka 374 i w łożysku rozprószonem 336
wielokrotncm 346-348
Kosmówka gładka (chorion lacve) 374
Kosmówka kosmata (chorion frondosum) 3^4
ludzka 374—5
a omoczniowa przeżuwaczy 343
t powstawanie jej, zadanie i losy
u gadów i ptaków 312—4 Kostołuskie ryby, brózdkowanie 118 Kozy, zaplemnienie i spółkowanie 80 Krążenie krwi w łożysku kobiety 388—391 s s po omoczni u gadów i pta-
ków 317—8
Krążenie żółtkowe 235—240 Krew, powstawanie 240—3 Kręgouste ryby, brózdkowanie 118
9 8 układ krwionośny 218—224
ł s zawiązek serca 220—224
Krowa, łożysko 343—349 Królowa pszczół 90 Krypty w łożysku wielokrotnem 347 Krzyżowanie 102—105
Labirynt w łożysku popręgowem 354 Labium p. warga Lacerta p. Jaszczurka Lancetnik, blastula 114
b brózdkowanie 112—114
b cewka rdzeniowa 152
s jelito embrionalne 154
s listki zarodkowe, organy pier-
wotne 147—157 Lancetnik, otrzewna 156
b otworek nerwowy 152
s płyta rdzeniowa 152
B przewód jelitowo-nerwowy 152
5 różnicowanie ektodermy 150—2
i, b mezodermy 155—1
ł rynienka rdzeniowa 152
a wartościowość blastomerów, rozwój wyizolowanych 275 Langhansa nabłonek 384 Lecytynowe ciałka 33 Lepidosteus 119 Limfocyty 241
Listek środkowy p. mezoderma " wewnętrzny p. entoderma s zewnętrzny p. oktoderma Listki zarodkowe 144—213
ł 3 pojęcie 144—146
i s gadów, różnicowanie ich
185—188
Listki zarodkowe płazów, różnicowanie ich
163—170 Listki zarodkowe ptaków, różnicowanie ich
197—202
Listki zarodkowe ryb spodoustych, różnicowanie, ich 173—179
Listki zarodkowe gadów, tworzenie, 179—185 . 9 płazów, tworzenie 157—163
„ t ptaków, tworzenie 188—196
t s ryb spodoustych, tworzenie
170-3
Listki zarodkowe ssaków, twoi1zenie202-210
Liąuor folliculi 40—41 Lymandria 15
Łożysko centkowane 340—343
. kobiety, krążenie krwi 388—90
y ł pojęcie 355
B " powstanie, budowa 380—391
. krążkowe 355—394
. omoczniowe 336
i. s konia 340
s pępkowe konia 338
ł pojęcie 334
s popręgowc 349—355
s prawdziwe 335
i rozproszone 336—340
s wielokrotne 343—349
s właściwe, omówienie różnych jego
typów 349-394 Łożysko wrzekome, pojęcie 335
typy 336-349
s żółtkowe 336 Łożyskowe ssaki 334
Makromery jeżowca 264 Mantis, krzyżowanie ze Sphodromantis 104 Matczyna część łożyska 336, 380, 484 Mechaniczne czynniki, oddziaływanie na
rozwój 282—289
Mechanika rozwoju enibrjonalnego 244—306 Megalobłasty 242 Membrana chorii ludzka 374
i "W łożysku popręgowtim 354
" = ł wielokrotnem
347-348 Menstruacja 358
Meroblastyczne brózdkowanie 121—134 Merocyty 122
Mesoderma axialis 163
s peristomalis 163
Metamerja p. uczłonkowanie Metamery lancetnika 155 Metoda Herbata izolacji blastomerów je-
żowca 269, 294—5 Metamerja, pojęcie 155 Metoestrum 19 Mezeiichyina jeźowca 265
ł powstawanie, budowa tkanki
213—7
Mezoderma gadów, powstawanie 181 — 185 a łancetnika, powstawanie 149
do 150
Mezoderma płazów, powstawanie 162—3 s ptaków, powstawanie 191
ssaków. . 206—10
8 pojęcie 145
s gadów, różnicowanie 186—188
ł lancetnika " 155—7
płazów, . 166-8
ptaków, . 200—2
v ssaków, ł 212—3
Miesiączka 358 Mięczaki, wartościowość ich blastomerów
261—264
Mikromery jeźowca 264 Miomer 155—6 Miomery gadów 187 ł ptaków 201 i ryb spodoustych 177 a ssaków 212—3 Mleko maciczne konia 340 " ł świni 342
Monooestralne zwierzęta 19 Morula 107, 116 Mosznowe ciałka 32 Mozaikowy rozwój 250, 258, 264, 277 Mytilus, krzyżowanie z jeżowcem 103
Nabłonek Langhansa 384
Naczynie krwionośne, powstawanie
218—35
Narządy pierwotne 144—213 Nasienie człowieka 31—32
s obraz mikroskopowy 32—4 Nefrotom ptaków 202 Neotenja 15 Neuroporus p. otworek nerwowy
ich
Neurula 164
Nodulus anterior spermatozoi 29 b posterior spermatozoi 29 Normobłasty 242
Obojnactwo 15
s a samozapłodnienie 78
Odtworzenie następowe (postregeneratio) 253 Odwrócenie listków zarodkowych 323—326 Oestrum 18
Ogon zarodka ryb spodoustych 174 Okresy rozwoju 1—3 Okresy zmian w błonie śluzowej macicy
356—359
Okresowość działalności płciowej 18—20 Olbrzymie larwy jeżowców 272 Oligohydramnion 372 Oligolecytalne jaja 49 Omocznia gadów i ptaków, powstawanie,
zadanie, losy 315—8, 320—1 Omocznia ludzka 373 — 4
ssaków 329—30 Omphaloplacenta 336
konia 338 Oocyt 39
" I rzędu w procesie redukcji 66
. n I . 70
Oogeneza, Ascaris megalocephala 71
ł redukcja chromatyny 66—72
Oogonja 39 Oolemna 352 Organy pierwotne 144—213
^ s płazów 163—170
ptaków 197—202
s- " ryb spodoustych 173—179
Ornitorynchus, jaja 50 Osiowe włókno 25 Osłonki jaja 47 Osłonka przezroczysta 41 Osmotyczne ciśnienie, jego wpływ na rozwój 296-298 Ostrze plemnika 28 Otrzewna gadów 187 5 lancetnika 156 ł płazów 167
ptaków 202J b ssaków 213
Otworek nerwów lancetnika 152, 154 s ł ptaków 197
Otworek nerwowy ssaków 210
Owodnia. tworzenie u gadów i ptaków
309-311
Owodnia, tworzenie u ssaków 322—329 s zarodka ludzkiego 370—372
Owca, łożysko 343—349 Owulacja, pojęcie 14
) stosunek do menstruacji 358—9
Ovotestis 15
Pandora jądro 189 Paracentrotus p. jeżówce
" lividus, pierścień barwnikowy,
dojrzewanie plazmatyczne 73, 74 Paracentrotus zapłodnienie heterogeniczne
102 Partogeneza 89—98
y sztuczna 93—98
Pasemko łączące plemnika 29 Pączki zimowe 12 Pączkowanie 11 Pedogeneza 93 Peritoneum płazów 167 j ssaków 213
Perivitellin 81
s znaczenie dla pobierania wody 304 Petersa poglądy na implantację 359—361 s s a powstawanie zatok
krwionośnych w łożysku 391 Petersa, zarodek ludzki 366 Pęcherzyk żółtkowy konia 340 ludzki 373 s s ptaków 318
ssaków 326—331 & zarodkowy 46
ssaków 203 Pęcherzyki Graafa 41
„ s wielojajkowe 395
Pęcherzyka Graafa jamka 41 Pępkowe pole 338 Pflugera sznury 40 Phyloxera vastatris, cykl rozwojowy i par-
tenogeneza 91—93 Pierścieniowe łożysko 349—55 Plemniki 13, 20—38
s aglutynacja 38, 101 ł agregacja 39, 101 y aktywacja 101 " ehemotaxis 36
Plemniki gadów 30 ludzkie 26
y myszy 30 s płazów 30 ruch 34 ryb 30
s ssaków 30 ł szybkość ruchu 34
ł tigmotaxis 36
typy 27-30
x właściwości fizjologiczne 34—38 ł wpływ jaj na nie 101—102 s wołu 30 i wytrzymałość 38
Placenta p. Łożysko
a diseoidalis 355—394 ^ zonaria 349—355 Placcntalia 334 Placenton 343 Plasmodioblast 366 Plasmodiotrofoblast 364—366 Plazmatyczne dojrzewanie 72—74 Plazmo jądro wy stosunek 139-143 Płaszczyzna I brózdkowania 253—4 Płazy, blastula 117
s brózdkowanie 114—8
" budowa jaja 51
s coeloma .168
s entodermy różnicowanie 164—6
x entodermy tworzenie 159
" gastrula 157—160
gastrulacja 157—163 " jaja 51
" kanał nerwowy 164 ł kopulacja 79
" listki zarodkowe, tworzenie 157—163 " mezodermy różnicowanie 166—168 " otrzewna 167 " partenogeneza sztuczna 97, 98 ł płyta rdzeniowa 163 ł pragęba 161
ł przewód jelitowo-nerwowy 165 s rynienka rdzeniowa 163 t struna grzbietowa 167 " układ krwionośny 218—224 s wpływ siły odśrodkowej na rozwój 283—286
Płazy, wpływ temperatury na rozwój 289 " zaplemienie 79
Płazy, zawiązek serca 220—224
ł znaczenie siły ciężkości dla rozwoju 282—283 Płeć bliźniąt 39 " pojęcie 13 Płciowe cechy 13—14
s sezony 18—20
Płodowa część łożyska ludzkiego 335, 384—8 Płyn okołożóftkowy, znaczenie dla pobierania wody 304 Płyn przyżółtkowy 81 Płyta gastrulacyjna gadów 180 s rdzeniowa gadów 185 " = lancetnika 152
" " płazów 163
ł s ptaków 197
s " ryb spodoustych 173
s b ssaków 210
Podnieta rozwojowa w czasie zapłodnienia
98—100 Podwójność przednia zarodka (duplicitas
anterior) 257
Podział jako rozród 7—10 Polihydramnion 372 Polilecytalne jaja 4 Polispermja 86-89
ł fizjologiczna 86
t patologiczna 87
" płazów 88
s wartościowość blastomerów
w polispennicznie poczętych zarodkach 278-281
Polioestralne zwierzęta 19 Pole ciemne, a powstawanie naczyń krwionośnych 226
Pole jasne, a powstawanie riaczyń krwionośnych 226 Pole naczyniowe 227 " pępkowe konia 338 . żółtkowe 227 Położenie jaja płodowego ssaków w macicy
332-6
Połowiczne blastule żaby 251—2 s gastrule 252
x zarodki żaby 252
Postregeneratio 253
Potas, jego znaczenie, jako składnika środowiska rozwojowego 293 Powierzchniowe brózdkowanie 133—4
Pragęba gadów 182 a lancetnika 147 j płazów 161
ptaków 190, 193 " ryb spodoustych 171 i zamykanie otworu 148—9
Prajajka 40
Preformacja, a epigeneza 275—8
Prespermatydy 21
Pristiurus, przekrój przez zarodek 178 s zapłodnienie 86
Proamnion gadów i ptaków 109
Prochorion 322, 352
Progeneza 93
Pro morfologia zarodka 49
Prooestrum 18
Prospektywna moc, pojęcie 249
Prospektywne znaczenie, pojęcie 249—51
Prostoma p. pragęba
Protoplazma, jaja 45
Przedłużenia głowowe ptaków 193 b a ssaków 206
Przewód Cuviera 224
t s gadów, ptaków, płazów 235
a jelitowo-żóltkowy gadów 186 s " " ptaków 198
s i s ssaków 331
r s s w sznurze pępko-
wym ludzkim 392
Przewód omoczniowy 392
i jelitowo-nerwowy gadów 186 s a v lancetnika 152,155
s s B płazów 165
B s a ptaków 198
i t, s ssaków 211
Przegrody łożyska 87, 389
Przestrzenie międzykosmkowe 380, 381
Przyżółtkowy płyn 81
Przygodne dzieworództwo 89
Pszczoły, królowa 90 s robotnice 90 s spermatogeneza 76—77 t trutnie 90
Ptaki, blastula 133
błony płodowe 308—322 s brózdkowanie 127—133 ł budowa jaja 53 i cewka rdzeniowa 197
Ptaki, coeloma 202
Ptaki, kanał jelitowo-nerwowy 197—8
- krążenie żółtkowe 238
b mezodermy różnicowanie 200—2
s miomery 201
x organy pierwotne 197—202
x otrzewna 202
o otwór odchodowy-tworzenie 98
" otworek rdzeniowy 197
x owodnia-powHtawanie 309—311 -zad^Aie i losy 320—1
b płyta rdzeniowa 197
s pole ciemne, pole jasne 189
x powstawanie układu krwionośnego
224—235 Ptaki, przedłużenie głowowe 193
x przewód żółtkowo-jelitowy 198
x różnicowanie entodermy 198—200
j b listków zarodkowych
197—202 Ptaki, rynienka rdzeniowa 197
s schizocoel 202
t smuga pierwotna 193
x somity 201
ł tworzenie listków zarodkowych 188 do 196 Ptaki, węzeł Hensena 193—196
s wpływ siły odśrodkowej na rozwój
.287-8 "
ł zaplemnienie 79
& zawiązek serca 230—3
Rana p. żaba
Redukeja chromatyny 57—72
s s przy spermatogene-
zie 60—66
Regulacja 250, 255, 266, 278 Robotnice pszczół 90 Rozdzielnopłciowość 13, 15 Rozmnażanie, p. Rozród Rozród płciowy 13 i nast. Rozród, pojęcie 5, typy 6, -wegetatywny
7—12^ .pizez podział 7—11, -przez pączk
11, -przez zarodniki 11 Rozstąpienie (dehiscencja) komórek przi
tworzeniu błon płodowych i pęcherzyki
żółtkowego u ssaków 326—9 Rozwielitki, ich dzieworództwo 91 Rozwój, mechanika rozwoju, 3, 244—306
x pojęcie, podział na okresy 1—4
Różnicowanie samoistne komórek (Selbst-
differenzierung-Roux) 253 Ryby dwudyszne, zawiązek serca 220—224
o spodouste, jajo 52 Rynienka rdzeniowa lancetnika 152 t s gadów 185
s i płazów 163
ptaków 197
B i ryb spodoustyćh 173
ł ssaków 210
Salamandra, zaplemnienie 79 Samozapłodnienie a obojnactwo 78 s u tasiemców 78
Schizocoel gadów 187—8
ptaków 202 . ssaków 213
Scyllium, jajo 52 Segment atio, p. Brózdkowanie Selachia, jajo 52 Semiplacenta areolata 340—3
diffusa (apposita) 336—340 . - multiplex 343—349
s pojęcie 335
Septa placentae 387, 389
Serce, zawiązek u gadów, ptaków, ssaków 230-233"
Seree, zawiązek u płazów, ryb kręgonstych, dwudysznych 220—224
Sezony płciowe 18 — 20
Siarkany, ich, znaczenie jako składników środowiska rozwojowego 295
Siła ciężkości, wpływ na rozwój 282—283
Siła odśrodkowa, wpływ na rozwój 283—287
Sinus marginalis 384, 388
> terminalis, p. zatoka brzeżna s venosus reuniens 235
Sklerotomy 216
Skorupa jaja 57
Skrętki białkowe 56
Skrobiowe ciałka 33
Skrzydełka mezodermalne gadów 185
Smuga pierwotna ptaków 193 ł s ssaków 206
Somatopleura p. otrzewna ościenna
Somit 155
Somity ptaków 201
Sód, jego znaczenie jako składnika środowiska rozwojowego 293
Spatia intervillosa 380, 389 Speefgo zarodek ludzki 366—368 Sperma 31
ł człowieka 31 Spermatocyt w procesie redukcji 60
" II rzędu w okresie redukcji 63
Spermatocyty 21 Spermatofory 31 Spermatogencza 20—25
" Ascaris megalocephala 65
pszczół 76—77
" redukcja chromatyny 60—6
Spermatogonje 20 Spermatydy w okresie redukcji 63
" 22, przeistaczanie w sperraa-
tydę 24
Sphaerechinus, krzyżowanie 104 Sphodromantis, krzyżowanie z Mantis 104 Splanchnopleura p. otrzewna wewnętrzna Spodouste1 ryby, brózdkowanie 121--7 9 " kopulacja 78
j s zapłodnienie poiispermiczne
86—7 Spodouste ryby cewka rdzeniowa 173, coe-
loma 178
Spodousto ryby, entoderma-tworzenie 171 i "t- a —różnicowanie 175
ł t gastrulacja 170—1
" ł jama ciała 178
s s listki zarodkowe, twoi-ze-
nie 170-3
Spodousteryby,mezodermaróźnicowaniel77 Spodouste ryby, mezoderma tworzenie 172—3 Spodouste ryby, nefrotom 179 s ł ogon 174
i = organy pierwotne 173-179
ł ^ otrzewna 177
s ł płyta rdzeniowa 173
s ł przewód jelitoVo- nerw owy
; 176 Spodouste ryby, przewód żółtkowo-jelitow;
176
Spodouste ryby, rynienka rdzeniowa 173 Spółkowanie 78-80 Ssaki, blastula 138
" brózdkowanie 134—139 s cewka nerwowa 210 a eoeloma 213 i cysta zarodkowa 204—5
Ssaki, entoderma, różnicowanie 211—2
y " tworzenie 203—4
gastrula 203—4 x jamka pierwotna 206 s kanał nerwowo-jelitowy 211 -. ł struny grzbietowej 208
ł krążenie żółtkowe 238 " listki zarodkowe, ich tworzenie 202-210
Ssaki mezoderma, różnicowanie 212—213 ł miomery 212—3 ł otworek nerwowy 210 i otrzewna 213 § peritoneum 213 ^ pęcherzyk zarodkowy 203 a płyta nerwowa 210 s powstawanie układu?..krwionośnego 224-235 Ssaki, przedłużenie głowowe 206
s różnicowanie ektodermy 210—11 " rynienka nerwowa 210 i scbizocoel 213 b smuga pierwotna 206 i węzeł Hensena 206 ł zaplemnienie 79 x zapłodnienie 85—6 s zawiązek serca 230—233 Statoblasly 12 Stekowce, brózdkowanie 134
s jaja 50
Stratum compactum w doczesnej człowieka
377, 387 Stratum głanulosum 41
m spongioaum w doczesnej i łożysku człowieka 377, 388
Strefa wzrostu przy spermatogenezie 64 s zawiązków ^ ) 64
Stroma villi 384 StraBa grzbietowa gadów 187 b s. lancetnika 152
s t pJazów 167
ł ^ ptaków 200
" ryb spodoustyćh 175
t t ssaków 212
Symplazina epitheliale 353 Synapsis przy ogonezie 69
> przy spermatogenezie 62 Syncytiuin brzeżne 189
w łożysku ludzkiem 384—385
Syncytiuin w łożysku świni 342
8 b s wielokrotnem 346
s u ptaków, brózdkowanie 133
Synteza chromatyny 143
System ekwipotencjalny harmonijny 270
Szybkość ruchu plemników 34
Szyjka plemnika 27
Szypulka brzuszna 329
Sznur pępkowy ludzki 391—4
jego przyczep do łożyska 39
Sznury Pfliigera 40
Ślimak winniczek, niemożliwość samoza
plodnienia 78
Śrubowe brózdkowanie 114 Świnia łożysko 340—343
Tarcza zarodkowa, gastrulacyjna gadów 18
Tarczowe brózdkowanie 121—133
Tasiemce, samozapłodnienie 78
Teca folliculi 41
Telolecytalne jaja 49
Teorja gastrei 145
Temperatura, wpływ na rozwój 289—291
" a wzrost 305
Tętnica główna, powstawanie 232
a maciczna w łożysku iudzkiem 3^ Tętnice pępkowe w sznurze pępkowy]
391—2
Tętnice pępkowo-krezkowe 235 Tigmotasis plemników 36 Tłuszcz, w spermie 34 Torpedo p. Drętwa Trofoblast gadów, ptaków 313
s jaja płodowego ludzkiego 364-y ssaków 205
Truteń, spermatogeneza 76—7 Trutnie, pszczoły 90 Twórcze substancje w jaju 250
Uchyłek Meckela. 373
Ucisk na rozwijający się zarodek 256
Uczłonkowanic (mfttamerja) 155
Układ krwionośny, powstawanie u gadó1
ptaków, ssaków 224—235 - Układ metameryczny 155 Układ naczyń krwionośnych w krążeń
żóltkowem 235—240
Umiejscowienie jaja płodowego ssaki: w macicy 332—336
Unaczynienie omoczni gadów i ptaków 317—8
Unaczynienie pęcherzyka żółtkowego gadów i ptaków 319
Urachus 392, 393
Wapń, jego znaczenie jako składnika środowiska rozwojowego 294—5
Warga brzuszna gastruli laneetnika 148 a grzbietowa s " 148
Wartościowość blastomerów laneetnika 275
> s mięczaków 261—4
> s robaka Cerebra-tulus 274
Wartościowość blastomerów zarodków je-
źowca polispermicznie poczętych 278—81 Wartościowość blastomerów źebropławów
258—261
Wartościowość twórcza blastomerów 251—81 Węglany, ich znaczenie jako składników
środowiska rozwojowego 295—6 Węzeł Hensena u ptaków 193-6
s t. u ssaków 206
s plemnika 29
Węzły sznura pępkowogo ludzkiego 394 Wielobiegunowe karjokinezy po polisper-
micznem poczęciu 281 Wioślarki, dzieworództwo 91 Witka przy zapłodnieniu 85
" plemnika 29 Włókienko spiralne 29 Włóknik w łożysku ludzkiem 386 Włókno osiowe 25
Woda, jej, pobieranie a wzrost 304—5 Woreczek mezodermahiy gadów 182 Wstawka plemnika 27 Wszczepianie jaja płodowego 358—62 Wyspy krwiotwórcze 220
i s gadów, ptaków i ssaków 226
Wyspy krwiotwórcze ryb kręgoustych dwu-
dysznych, płazów 220
Wyspy krwiotwórcze w okresie różnicowania ciałek krwi 240—1 Wytrzymałość plemników 38 Wzgórek przyjęcia przy zapłodnieniu 83 Wzrost zarodków 304—6
Vasa choriodocidualia 388 Venae cardinales p. Żyły główne
Venae ingulares p. Żyły główne przednie > omphalo-mesentericae p. Żyły pęp-
kowo-krezkowe Venae umbilicales p. Żyły pępkowe
a Titellinae p. Żyły żółtkowe Vesicula germinativa 46 (uw.) Vi lii p. Kosmki
Zaplemnienie 78—80
9 płazów 79
Zapłodnienie 80—86
ł Ascaris megalocephala 84
s heterogeniczne 102—105
" jeżowców 80—84
ł krzyżowe 102—105
" a podnieta rozwoju 98—100 -
Zarodki ludzkie najmłodsze 362—370 Zarodkowe listki p. Listki zarodkowe Zarodniki 11 Zatoka brzeżna 229, 298
łożyska 384, 388 Zbiornik źylny 235
" o ssaków 239
Zewnętrzne czynniki, wpływ na rozwój
281—298 Zespół plazmatyczny (symplasma epithe-
liale) 353 Ziarna barwnika 34
s tłuszczu 34 Żona pelucida 41
b radiata 53 Zrąb kosmka 384
Żaba, brózdkowanie 114—8
^ jaja 51 ^
s partenogeneza sztuczna 97
s polispermiczne zapłodnienie 88, 89
Źarłacz, jajo 52
Źebropławy, wartościowość blastomerów 258-261
Żółtko jaja 53, 55
Żyły główne gadów, ptaków, ssaków 234
Żyły główne przednie 224
Żyły główne tylne 224 " pępkowe 347, 374, 391—2 - pępkowo-krezkowe 236, 238, 393 "- f " w sznurze pęp-
kowym 392
Żyły zasadnicze gadów, płazów i ptaków 235 o żółtkowe 224




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI