Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

GÓRNICZA LAMPA KARBIDOWA KARBIDKA KARBIDÓWKA LOFT

16-01-2012, 16:19
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 89 zł     
Użytkownik PZL-37
numer aukcji: 2034851314
Miejscowość Bielsko-Biała
Wyświetleń: 84   
Koniec: 13-01-2012 09:31:42

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Stara przedwojenna lampa górnicza karbidka (wersja polska) prosto z szychty - ORGINAŁ nie grzebana nie kopana nie kombinowana nie czyszczona (przyjemność pozostawiam kupujacemu). Lampa składa się z dwóch metalowych zbiorników (komór) umieszczonych jeden nad drugim. W dolnym był karbid, w górnym woda.
Ze zbiornika z karbidem wychodzi rurka zakończona palnikiem (brenerem). W zbiorniku wodnym w dnie jest mały otworek, przez który woda powoli kapała na karbid samoczynnie utrzymując stałe ciśnienie acetylenu w lampie. Jeśli ciśnienie gazu w zbiorniku z karbidem nadmiernie wzrastało, woda nie mogła własnym ciężarem pokonać tego ciśnienia i przestawała kapać na karbid zatrzymując wydzielanie acetylenu. Kiedy ciśnienie acetylenu spadło, woda znów zaczynała spływać do dolnego zbiornika.
Lampa komorowa posiada oryginalny palnik (brener), gwintowany metalowy korek, hak oraz wyjątkowo rzadką szpilkę (kluczyk) zdobiony w stylu Art-Deco
a w środku zbiornika wkładki na karbid. Od spodu zbiornika na wode 4 blaszki, przytrzymujące filcową wkładkę.
Wymiary; wysokość bez haka do zawieszania - 21 cm średnica zbiornika - 9,5 cm
Stan - DOBRY: ślady użytkowania atyna bez korozji (szczelność zbiornika sprawdzona pod ciśnieniem).

Karbidówka– typ lampy gazowej, w której jako paliwa używa się acetylenu otrzymanego w reakcji chemicznej karbidu z wodą w zbiorniku lampy.
Powszechne zastosowanie i duże znaczenie miały przenośne lampki w drugiej połowie XIX wieku, w których gaz wytwarzał się bezpośrednio w zbiorniku z karbidem. Przyniosły one znaczną poprawę warunków pracy górników oraz znalazły się w podstawowym wyposażeniu kolejarzy jak również rowerów, motocykli i samochodów.
W mieszkaniach, ze względu na wydzielany zapach, używane były niechętnie za wyjątkiem okresu wojenno-okupacyjnego, kiedy nie było elektryczności i innych źródeł światła (lub np. pieniędzy na drogie świece), wówczas powszechne były karbidówki wykonane domowym sposobem. Lampki te przestały być używane po wojnie wraz z rozpowszechnieniem elektryczności.

 ZAPRASZAM NA INNE MOJE AUKCJE z innymi STARYMI LAMPAMI

Pytania na e-mail [zasłonięte]@o2.pl
Tel.: 533-[zasłonięte]-204