Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NA LEGIONOWYM SZLAKU... - NOWOŚĆ!!!

24-02-2015, 17:30
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 39.99 zł     
Użytkownik Barbados1
numer aukcji: 5090890471
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 36   
Koniec: 24-02-2015 17:00:00

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 2015
Okładka: miękka
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.40 [kg]
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

NA LEGIONOWYM SZLAKU…,

redakcja informatora Tadeusz Skoczek, autor tekstu informatora Stanisław Kobiela, wyd. Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej & Muzeum Niepodległości w Warszawie,

Bochnia – Warszawa 2015, format 23 cm x 20 cm, oprawa miękka, papier kreda,

ss. 156 + ok. 200 fot.

Stan idealny!

Szczegóły – patrz załączone skany!

UWAGA! Książka niedostępna w księgarniach!!!

Znakomicie opracowany i bogato ilustrowany katalog – informator towarzyszący wystawie „Bochniacy na legionowym szlaku…”, prezentowanej w Bochni i Warszawie.

„Wystawa «Bochniacy na legionowym szlaku» to próba pokazania wielkiego udziału mieszkańców Bochni i Ziemi Bocheńskiej w legionach polskich Józefa Piłsudskiego, których celem było odzyskanie niepodległości Polski.  Bochnia uroczyście obchodzi  święto 11 Listopada. Składamy wówczas kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionowego, na którym wymieniono wiele nazwisk naszych rodaków poległych w latach 1914–1920 w tym wielu legionistów.  Znamy więc nazwiska ale nie znamy miejsc i okoliczności w jakich walczyli, umierali i gdzie zdobywali najwyższe odznaczenia na polach bitew.

  Wystawa uzupełnia naszą wiedzę na ten temat. Pokazuje, że do legionów szli także – często nawet bez zgody rodziców – kilkunastoletni uczniowie  bocheńskiego gimnazjum – jak np.: LEOPOLD OKULICKI, ADAM JAKLIŃSKI, JULIAN SMAJDA, że w legionowych szeregach walczyli ci bochniacy, którzy mieli przed sobą wspaniałą karierę naukową, jak np. dr ROMAN GRODECKI,  literacką jak JERZY ŻUŁAWSKI czy EDMUND BIEDER, albo adwokacką jak dr STANISŁAW KLIMECKI, jak również  wyrobnicy, ślusarze, murarze, górnicy i rolnicy. Pozwala poznać kim byli ci, którzy w tych latach wielkiej próby  nie wahali się iść do legionów i przelewać krew z Ojczyznę, jakimi cechami charakteru i umiłowaniem Ojczyzny się odznaczali, w których kampaniach brali udział, gdzie i w  jakich okolicznościach ginęli  lub jakich bohaterskich czynów dokonali.  Najwyższe odznaczenia bojowe nie były przyznawane po znajomości, ale za odwagę okazaną  na polu walki, a niejednokrotnie nasi rodacy liczący wówczas 16 czy 18 lat otrzymywali  je czasem dwukrotnie a czasem czterokrotnie. Nazwiskami  niektórych legionowych żołnierzy  nazwane są nasze ulice i place (CZUMY, JAKUBOWSKIEGO, OKULICKIEGO, TURKOWSKIEGO).  Powinniśmy być  z naszych  legionistów,  których liczba może wynosić ok. 500 dumni!”