Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

NAPOLEON Bitwa pod Somosierrą 1808 rok

19-05-2012, 10:07
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 55 zł     
Użytkownik Antiquities4U
numer aukcji: 2321222232
Miejscowość Dublin, Irlandia
Wyświetleń: 54   
Koniec: 17-05-2012 19:03:16
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



Pamiątkom ojczystym ocalonym z burzy dziejowej

”Wystarczy położyć na dłoni
i dostrzec: w jednym piękno grafiki, w innym ważne
przesłanie, w kolejnym pamięć o postaci,
miejscu czy zdarzeniu”

Bitwa pod Somosierrą 1808

 

 

Niektóre bitwy przechodzą do historii stając się z biegiem czasu legendą. Niewątpliwie należy do nich szarża I Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej pod Somosierrą 30 listopada 1808 roku. Zakończyła się ona zdobyciem wąwozu przez polskich szwoleżerów. Bitwa ta otworzyła Napoleonowi drogę na Madryt.

Talerz przedstawia obraz bitwy według wyobrażenia Horacego Verneta. Malarz ten był autorem min. obrazu Polskiego Prometeusza (Powstanie listopadowe) oraz nauczycielem wielu polskich artystów, w tym Januarego Suchodolskiego. Zmarł w roku wybuchu powstania styczniowego.Oryginalny staloryt sporządzony przez Horace Vernet, grawerował Lefevre w 1853 roku.

Ostatnia faza bitwy. W okolicach 4 baterii w głębi toczy się jeszcze walka piechoty. Oddział pułkownika hrabiego Tomasza Łubieńskiego (pomieszkiwał ;-) w moim rodzinnym mieście ale nikt o tym już pamiętać nie chce;-(, wyprzedzając strzelców konnych pędzi w stronę zabudowań Somosierry. Wincenty Krasiński na białym koniu ten (pierwszy z lewej) zajmuje pozycje. Postacie oddane są z niezwykłą wiernością i mają charakter studiów portretowych. Z oryginału obrazu została wycięta scena opatrywania rannego oficera przez doktora Gadowskiego oraz grupa jeńców. Piechurzy z 9 pułku piechoty stoją nad leżącymi na ziemi kolegami, jeden z nich poległ, a drugi obejmuje martwego w geście rozpaczy. Czy są to bracia Sokołowscy?

Szarża ta była często wykorzystywanym motywem w literaturze, malarstwie, pamiętnikach itd. Wielu chciało grzać się w ogniu jej chwały. Louis Adolphe Thiers w jednym z 20 tomów swego dzieła o epopei napoleońskiej poświęcił wiele uwagi bitwie pod Somosierrą. Jego kontrowersyjny opis zakwestionowało wielu w tym Andrzej Niegolewski, podkreślając szereg błędów i niedopowiedzeń, przesyłał autorowi w maju 1850 roku dokładny opis szarży, żądając jednocześnie sprostowań.

Niebawem na mojej aukcji powinna pojawić się ta niezwykła 20 tomowa edycja wraz z 65 mapami i 80 pięknymi rycinami !!!
Na przestrzeni lat powstawały obrazy min: Horacego Verneta, Juliusza, Jerzego i Wojciecha Kossaków, Januarego Suchodolskiego, Piotra Michałowskiego, Zygmunta Rozwadowskiego oraz wielu innych. O bitwie wspomina Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu, opisuje ją Wacław Gąsiorowski w Huragan i Szwoleżerowie Gwardii. Jacek Kaczmarski poświęcił jej jedną ze swych ballad. W pieśni Czerwone maki na Monte Cassino Feliks Konarski porównuje szturmujących żołnierzy porównywani do bohaterów z Somosierry.

 

Jak ci, z Samosierry, szaleńcy!
Jak ci, spod Rokitny, sprzed lat!
Runęli przez ogień straceńcy!

I sztandar swój

zatknęli na gruzach wsród chmur!

 

Obowiązkowo w każdej kolekcji patriotycznej
Wymiary 20,5 cm średnicy.
Belgijskiej manufaktury Villeroy & Boch La Louviere z lat 1[zasłonięte]841-19.
Niestety nie jestem specjalistą od Villeroy & Boch.
Moim zdaniem raczej reedycja serii z XIX w zbyt idealny stan.

Przedmiot POCHODZI Z MOJEJ PRYWATNEJ KOLEKCJI !!!
Gwarantuję jego pochodzenie !!!

Jestem zwykłym kolekcjonerem starożytności w związku z tym opisuję przedmioty według własnej wiedzy i umiejętności zawsze jednak pozostaję otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie i podpowiedzi które mogą przyczynić się do poszerzenia czy też zweryfikowania informacji o przedmiotach na moich aukcjach.Staram się tez fotografować przedmioty najlepiej jak potrafię, jeżeli zachodzi taka konieczność przesyłam foto i dodatkowy opis na maila.Nie uznaję gradingu w mojej ocenie jest on zbyt ubogi w okoliczności wyceny oraz pozbawia przedmioty wartości dodanych. Przedmioty sprzedaję w większości przypadków w celu wymiany w kolekcji na inne. Pozostaje otwarty na wszelkiego rodzaju pytania i negocjacje oraz jestem zainteresowany wymianą na artefakty napoleońskie i sztukę wschodu.

 

Pozdrawiam zainteresowanych i Polecam serdecznie :-)


Napoleon, Księstwo Warszawskie, 1807,1812, 1808