Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

REFORMA WSPOLNEJ POLITYKI ROLNEJ UNII EUROPEJSKIEJ

20-05-2014, 22:37
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9 zł     
Użytkownik Jarucha2
numer aukcji: 4171485842
Miejscowość Poznań
Wyświetleń: 3   
Koniec: 20-05-2014 22:16:12

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

MACIEJ WALKOWSKI

REGIONALNE I GLOBALNE UWARUNKOWANIA
REFORM WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ UNII EUROPEJSKIEJ



Stron: 495

Wyd.: Naukowe UAM

Stan: jak nowa

Spis treści lub dodatkowe zdjęcia dostępne na maila.


WSTĘP

W toczącej się w Europie debacie publicznej na temat ekonomicznych i finansowych zasad oraz kierunków rozwoju gospodarczego państw Unii Europejskiej, trudno byłoby znaleźć politykę wspólnotową - z założenia wspierającą funkcjonowanie Jednolitego Rynku Wewnętrznego - budzącą więcej emocji i kontrowersji niż Wspólna Polityka Rolna. Jej krytycy nieustannie podkreślają różnorodne mankamenty i ogólną irracjonalność utrzymywania bardzo kosztownego modelu polityki ponadnarodowej, nadmiernie uprzywilejowującej wybraną grupę zawodową. Z kolei zwolennicy tak pojmowanej i realizowanej w UE polityki, argumentują, że charakteryzuje się ona wyjątkową specyfiką, a ponadto przynosi wiele wymiernych i niewymiernych efektów. Występują one w postaci korzyści zapewnianych wszystkim obywatelom państw członkowskich, mających nie tylko ekonomiczny, ale także społeczno-kulturowy i środowiskowy charakter. Choćby z tego powodu, ich zdaniem, wymaga ona znacznego wsparcia dochodowego pochodzącego z budżetu ogólnego Wspólnot i priorytetowego traktowania na tle pozostałych polityk wspólnotowych.
Prezentowana praca włącza się w nurt dyskusji polemicznej na ten temat, kreśląc wizję przeobrażeń i rozwoju polityki rolnej i wiejskiej w Europie, uwarunkowanej wieloma czynnikami wewnętrznymi i międzynarodowymi. Jej celem jest ocena regionalnych i globalnych uwarunkowań reform Wspólnej Polityki Rolnej UE z punktu widzenia jej funkcjonowania, w rezultacie kolejnych poszerzeń i perspektywicznego rozwoju. Udziela się rozbudowanej odpowiedzi na pytanie, czy reformy te przynoszą oczekiwane efekty zarówno dla krajów członkowskich Wspólnot, jak i dla całej gospodarki światowej oraz w sferze handlu międzynarodowego. Przybliżeniu ulega istota i przyjęte kierunki ewolucji modelu WPR, a także ocena przyjętej przez Unię Europejską strategii działań dotyczącej modernizacji rolnictwa i obszarów wiejskich. W pracy uzasadnia się tezę o konieczności i sensowności realizowania i dotowania Wspólnej Polityki Rolnej na płaszczyźnie ponadnarodowej, w oparciu o obowiązującą zasadę solidarności finansowej państw członkowskich Unii. Jednocześnie za szkodliwe, a tym samym niepożądane w praktyce, uznaje się argumenty mówiące o konieczności całkowitej "renacjonalizacji" Wspólnej Polityki Rolnej. Aktualnie realizowany w krajach UE model Wspólnej Polityki Rolnej (Common Agricultural Policy), stopniowo ewoluujący w kierunku Wspólnej Polityki Wiejskiej (Common Rural Policy), postrzega się jako ten, który zapewnia gospodarce i społeczeństwu europejskiemu wiele niekwestionowanych korzyści. Równolegle krytycznej analizie poddane zostały jego wyraźne słabości, których wyeliminowanie stanowi istotę- aprobowanych przez autora - działań Komisji Europejskiej, idących w kierunku wdrażania w życie zasad tzw. Europejskiego Modelu Rolnictwa.

[DANE_EU][KOD][/KOD][WYS]0[/WYS][TYP]0[/TYP][SKL_ID]0[/SKL_ID][SKL_TXT][/SKL_TXT][WZN]0[/WZN][/DANE_EU]