Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Zjawisko prostytucji w doświadczeniach kobiet TANI

01-02-2014, 22:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik efcia44
numer aukcji: 3910728125
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 01-02-2014 22:00:23

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet - Katarzyna Charkowska

Wydanie II zmienione, Kraków 2012, Format B5, Objętość 202 strony, Oprawa miękka, klejona, folia matowa ISBN:[zasłonięte]978-8387-977-3

Zagadnienie należy do drażliwych kwestii społecznych, ale nadal skąpo wyjaśnionych w czasach współczesnych w Polsce. Pojawiły się np. nowe okoliczności co do form i motywów uprawiania tego procederu przez polskie dziewczęta i kobiety (sponsoring). (…) Dane na temat procederu prostytucji kobiet polskich zostały uzyskane poprzez wywiad internetowy od niewielkiej populacji. Chociaż materiał o charakterze jakościowym stanowi dobrą ilustrację badanej kwestii i wyjaśnia ją dostatecznie. 

Z recenzji prof. zw. dr hab. Stanisława Kawuli 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie


Stanowi ona bogate i fachowo przygotowane studium wiedzy na temat współczesnej kobiecej heteroseksualnej prostytucji. Autorka fachowo porusza się po obszarach teoretycznych współczesnej pedagogiki, socjologii, seksuologii i antropologii kultury, dokonując rzetelnego przeglądu nowych prac teoretycznych i ujęć badawczych, powstałych na gruncie polskim. (…) Przedłożoną mi do recenzji książkę (…) uważam za nowatorską, twórczą, oryginalną i  interdyscyplinarną analizę zjawiska prostytucji w Polsce. Książkę mogącą nie tylko czytelnika zaciekawić, ale przede wszystkim pobudzić do refleksji, nauczyć wieloaspektowego postrzegania tego - co zdawało mu się oczywiste, a tym samym społecznej tolerancji wobec kobiet, których życiowe losy potoczyły się często niezgodnie z jego własnym systemem wartości. To „uwrażliwienie społeczne” na doświadczenia i przeżycia kobiet prostytuujących się uważam za najcenniejszy walor rekomendowanej do wydania pracy.  

 Z recenzji  

dr Doroty Zaworskiej-Nikoniuk 

 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 

 


 

 

III edycja Konkursu na najlepszą pracę magisterską o tematyce gender (2010)

Instytut Badań Literackich PAN oraz Podyplomowe Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki przy IBL PAN, organizatorzy konkursu na najlepszą pracę magisterską dotyczącą pedagogiki i spraw społecznych uhonorowali wyróżnieniem Katarzynę Charkowską, autorkę pracy pt. „Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet”.

 

Katarzyna Charkowska jest absolwentką pedagogiki społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od roku 2009 pracuje jako doktorantka w Katedrze Pedagogiki Społecznej. Jej zainteresowania naukowe dotyczą głównie pedagogiki społecznej oraz resocjalizacyjnej (patologie i dewiacje seksualności człowieka, patologie społeczne oraz społeczno-kulturowy wpływ na istnienie i znaczenie płci).

 

Jury obradowało w składzie: prof. Maria Janion – przewodnicząca, dr Agata Adamiecka-Sitek, dr Maciej Gdula, dr Dorota Krawczyńska, dr Iwona Kurz, dr Lena Magnone, dr Katarzyna Nadana,  prof. dr hab. Monika Płatek, dr Monika Rudaś-Grodzka, dr Katarzyna Sierakowska, mec. Sylwia Spurek, dr Katarzyna Szumlewicz, dr Jolanta Żyndul. 

Pani Katarzynie oraz pozostałym laureatom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

 


Spis treści:

    Rozdział 1

    Zjawisko prostytucji w świetle literatury

     

    1.1. Pojęcie prostytucji w literaturze naukowej

    1.2. Fenomen prostytucji w wybranych kulturach – rys historyczny

    1.2.1. Prostytucja starożytna

    1.2.2. Epoka średniowiecza

    1.2.3. Epoka renesansu

    1.2.4. Epoka galanterii

    1.2.5. Epoka pruderii

    1.2.6. Prostytucja końca XX i początku XXI wieku

    1.3. Sponsoring

    1.4. Prawne uregulowania zjawiska prostytucji w Polsce

     

    Rozdział 2

    Etiologia, zagrożenia i profilaktyka prostytucji

     

    2.1. Teorie rozwoju i funkcjonowania prostytucji

    2.1.1. Nurt biologiczno-psychologiczny

    2.1.2. Nurt społeczno-ekonomiczny

    2.1.3. Nurt kulturowy i środowiskowy

    2.1.4. Wnioski wynikające z dotychczasowych ustaleń

    2.2. Zagrożenia i skutki uprawiania prostytucji

    2.2.1. Konsekwencje prostytucji dla zdrowia psychicznego

    2.2.2. Konsekwencje prostytucji dla zdrowia fizycznego

    2.2.3. Zagrożenia płynące ze strony społeczeństwa

    2.3. Dyskursy wokół profilaktyki i legalizacji prostytucji

     

    Rozdział 3

    Metodologia badań własnych

     

    3.1. Model badawczy

    3.2. Cel i przedmiot badań

    3.3. Problematyka badań

    3.4. Metody, techniki i narzędzia badawcze

    3.5. Organizacja i przebieg badań

    3.6. Charakterystyka badanych kobiet

     

    Rozdział 4

    Zjawisko prostytucji w doświadczeniu badanych kobiet

     

    4.1. Okres dzieciństwa i relacje z najbliższymi osobami

    4.2. Prostytuowanie się badanych kobiet

    4.2.1. Przyczyny rozpoczęcia uprawiania prostytucji

    4.2.2. Wpływ prostytuowania się na związek partnerski

    4.2.3. Ewentualne zaprzestanie uprawiania prostytucji

    4.3. Samoocena badanych kobiet

    4.4. Preferowane sposoby uprawiania prostytucji

    4.5. Stanowisko wobec klientów

    4.6. Ocena zjawiska prostytucji w Polsce

    4.7. Oczekiwania związane z przyszłością

     

    Zakończenie  

    Bibliografia  

    Aneks

       

      Recenzja

      Katarzyna Charkowska to absolwentka pedagogiki społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W swojej książce postanowiła poruszyć zjawisko prostytucji występujące wśród kobiet.

      Prostytucja od lat nazywana jest nierządem, jednak pojawiają się także nowe formy, typu sponsoring. Oddawanie swojego ciała w zamian za odzież, czy nowe kosmetyki także jest prostytucją !

      Autorka w swojej pozycji zamieściła wiele wypowiedzi młodych dziewczyn, które zajmują się nierządem. Niektóre z nich pochodzą z dobrych rodzin, inne z patologicznych. Nie ma to wielkiego znaczenia, jak można zauważyć z podanych przykładów.

      Powodów jest kilka. Niektóre z dziewczyn robią to dla pieniędzy, inne czują się niedocenione, chcą mieć nowe gadżety. Czy jednak nowe dodatki mogą zagłuszyć sumienie?

      Prostytucja jest już dość powszechna w dzisiejszych czasach. Jest ona znana już od wielu wieków. Wcześniej nie uważano tego za coś hańbiącego. Teraz są różne nazwy, tirówki powoli odchodzą w zapomnienie.

      Moim zdaniem nie warto oddawać swojego ciała w zamian za jakieś dobra materialne. Pieniądze nie są w stanie uśmierzyć naszych myśli.

      Jedna z wypowiadających się osób stwierdziła, że jeśli w sklepie miała zarobić 6zł/h i stracić 30 zł na dojazd to wolała się prostytuować. Czy warto…

      Książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Zjawisko zostało dokładnie objaśnione przez autorkę, dużym plusem było także podanie wielu przykładów. Nie wiadomo na ile są one prawdziwe, jednak należy przyjąć je za prawdę.

      Co można było zauważyć w opiniach kobiet? Nie posiadały one zbyt wielkiego wykształcenia. Często w ich wypowiedziach pojawiały się błędy ortograficzne, czy interpunkcyjne.

      Autorka posiadała wielką wiedzę na opisywany temat, odwoływała się do wielu źródeł, co tylko uwiarygodniło tą pozycję.

      ,,Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet” to pozycja dla nieco starszych czytelników.

        Do najsławniejszych należą Nana Zoli, Moll Flanders Defoe’a. Małgorzata Gautier z „Damy kameliowej” Dumasa oraz Vivian, czyli Pretty Woman z twarzą Julii Roberts. Chodzi oczywiście o przedstawicielki najstarszego zawodu świata. Kim jest i jak wygląda spółczesna prostytutka? Bohaterki pracy Katarzyny Charkowskiej opowiadają jej o sobie za pośrednictwem Internetu. Dlaczego oddają swoje ciało za pieniądze? Czy sprawia im to przyjemność? Czy zdają sobie sprawę z zagrożenia? Zwierzają się ze swoich planów na przyszłość, marzeń, kłopotów. Raczej unikają słowa prostytu­cja, wolą sponsoring. Nie są tirówkami, raczej widzą siebie jako współ­czesne kurtyzany, damy do towarzystwa. Przecież same wybierają sobie stałych partnerów, nie stoją pod latarnią, nie robią „tego" w krzakach. Naj­częstszym motywem są pieniądze, czasem po to, by się dowartościować. Wśród bohaterek jest dziewczyna, która będąc homoseksualną prostytu­uje się wyłącznie z mężczyznami. Czy sposób na utrzymanie się studen­tek zwanych „uniwersytutkami", które za darmowe mieszkanie, gadżety, prezenty, wyżywienie, płacą swoim ciałem i seksem, można nazwać pro­stytucją? Charkowska pisze o prostytucji w ujęciu historycznym, literackim, społecznym, kulturalnym. Stara się zaprezentować tę profesję od każdej strony. By na koniec głos oddać kobietom. „Autorka fachowo porusza się po obszarach teoretycznych współczesnej pedagogiki, socjologii, seksu­ologii i antropologii kultury, dokonując rzetelnego przeglądu nowych prac teoretycznych i ujęć badawczych, powstałych na gruncie polskim" - chwali pracę doktorantki Wydziału Nauk Społecznych UWM, dr Dorota Zaworska-Nikoniuk. Ta praca przybliża temat, i uwrażliwia społecznie.

      Zapraszam na moje pozostałe aukcje